Leo, Eelis, Kalle ja ...?
Isoveljet ovat LEO, EELIS ja KALLE ja nyt tulossa neljäs poika. Olemme tähän mennessä halunneet suomalaiset nimet, jotka sopivat myös ruotsinkielisten suuhun. Nyt kelpaisi jo täysin perussuomalainen nimikin. Sukunimi on tavallinen suomalainen -nen loppuinen. Tytölle nimiä olisi kymmeniä, mutta pojalle ei enää meinaa löytyä. Osaisiko joku auttaa?
Kommentit (11)
Lasse sopisi mainiosti joukon jatkoksi, koska on äänteellisesti niin samanlainen (kun veljien nimissä on paljon l- ja e -kirjaimia) ja sopii sekä ruotsin- että suomenkielisten suuhun. On toki muutenkin sopivasti samaa tyyliä veljien nimien kanssa. Myös Olli sopisi hienosti veljessarjaan!
Muita:
Niilo
Pauli
Linus/Liinus
Alpo
Sulo
Konsta
Kosti
Tässä ehdotuksia, jotka mielestäni sopisivat:
Aleksi
Joel
Joona
Miika
Mikael
Taneli
Jos haluatte yhdistäviä tekijöitä, niin neljännes pojan nimi vois alkaa vokaalilla, kun edelliset alkaa L, E, K... Ja kun kaikkien etunimistä löytyy kirjaimet L ja E, ehdotan neljännelle nimeksi Aleksi! ;)
Mitä tuumaat?
Viljami
Aleksi
Niilo
Oliver
Pauli
Samuel
Samuli
Taneli
Olli
Elmo
Veikka
Veikko
Tommi
Hemmo
Semmi
Vilho
Vili
Ilpo
Aapo
Sauli
Teemu
Helge
Akseli
Lassi
Hassua miten samanlaisia ehdotuksia tulee, kuin itsekin olemme miettineet. Kallesta olisi jo tullut Lasse, mutta kun se on äitini veljen kutsumanimi ja totesimme käytön vaikeaksi. Muuten Lasse olisi meistä aivan nappinimi. Oikein harmittaa kun ei voi sitä antaa.
Muita omassa mielessä olevia ovat Oiva, Aapo, Aaro, Vilho, Elmo, Ossi jne. Täytyy sulatella ehdotuksianne. Aleksi tuntuu niin yleiseltä, vaikka onkin komea nimi.
Luen vielä uudestaan ehdotukset ja testaan miehen reaktiot.
Jatkaisin niin, että nimessä on tuo l-kirjain, mutta muuten pojalla on oma alkukirjain. Näitä ei kai ole vielä mainittu:
Oula
Olavi
Ilmari
Ilari
Viljo
Alpo
Julius
Jalo
Jalmari
Akseli/ Axel (tässä olisi yhteistä sekä l että e)
Samuli
Daniel (myös e ja l tässä)
Joel (ja tässä... tämä sopisi hyvin!)
Noel (ja tässä... ehkä liian ulkomaalainen?)
pitäisin kiinni L- tai E-kirjaimsesta
Luukas
Veli
Ilmari
Olli
Elo
Viljo
Viljami
Vilho
Elmo
Altti
Leo, Eelis, Kalle ja Anton
Leo, Eelis, Kalle ja Venner
Leo, Eelis, Kalle ja Julius
Leo, Eelis, Kalle ja Kaapo
Leo, Eelis, Kalle ja
Aleksi
Aleksis
Olli
Veli
Viljami