Lue keskustelun säännöt.
Turvaistuinten painorajat? Miten tarkkaa?...
19.07.2006 |
Meillä on Römerin turvakaukalo (0-13kg), mutta lapsi alkaa kasvaa siitä ulos. Kaukalo on myös aika hankala ison lapsen (75cm) kanssa.
Mutta... Seuraava koko on 9kg-> ja meidän muksu painaa vasta 8,5kg. Eli on pitkä rimpula jonka jalat ei meinaa sopia kaukaloon. Toisaalta kai se alapainoraja on jostain syystä tuohon seuraavaan kokoonkin laitettu. Mutta miksi?
Ottaisitko meidän tapauksessa seuraavan koon istuimen jo käyttöön, vaikka lapsi ei vielä painorajoihin sovikaan?
Kommentit (2)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Eiköhän nuo painorajat ole vain suosituksia ts. viitteellisiä. Sinuna ottaisin ehdottomasti seuraavan koon jo käyttöön. Eihän istuin ole enää turvallinenkaan " tosipaikan tullen" jos jalat tulee reilusti yli. Luulenpa, että tiukasti painorajojen noudattamisen sijasta kannattaa ottaa maalaisjärki käyttöön.