Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Levi vs Ylläs

Vierailija
28.10.2013 |

Levillä oltu parina vuonna peräkkäin ja nyt mietitään jos mentäisi huhtikuussa vaihteeksi Ylläkselle. Miten eroaa paikat toisistaan? Missä Ylläksellä kannattaa majoittua. MIllaiset on rinteet verrattuna Levin rinteisiin. Löytyykö pitkiä ja loivia rinteitä? Mukana vasta-alkajia.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
28.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ylläsjärvellä paremmat rinteet kuin Äkäslompolossa. Mutta sillä ei ole väliä kummalle puolelle majoittuu koska samalla lipulla pääsee laskemaan molemmille puolille.

 

Ylläs on hieman rauhallisempi paikka vielä kuin Levi. Vaikka kyllä Ylläkselläkin pääsee irrottelemaan. Enemmän ravintoloita yms. Äkäslompolon puolella.

 

Mutta kannattaa itse käydä tutustumassa. Yksi tykkää yhdestä, toinen toisesta.

Vierailija
2/8 |
28.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja lisään että Ylläsjärvellä Pihvikeisarissa saa ihanat pihvit ja Äkäslompolossa Eväskorissa ihan parhaat pitsat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
28.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ylläksellä on paljon rinteitä, ja niistä löytyy varmasti aloittelijoillekin sopivia, mm. pitkät rinteet. Me olemme tykänneet asua Ylläsjärven puolella, mistä pääsee hyvin murtsikkaladuille. Latuverkosto on Ylläksellä parempi kuin Levillä.

Vierailija
4/8 |
28.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Levillä paremmat palvelut, Ylläksellä rauhallisempaa ja paremmat rinteet (enemmän korkeuseroa jne).

Vierailija
5/8 |
28.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ylläksellä on loivia rinteitä molemmilla puolilla tunturia, hyvät hiihtoladut. Jos tykkää majoittua ihan rinteiden viereen, Äkäslompolon puolella se ei onnistu, Ylläsjärvellä kyllä. Levillä paremmat palvelut.

Vierailija
6/8 |
28.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ylläksellä ei ole sellasta "tunturi keskellä cityä" meininkiä, vaikka menoa ja vipinääkin löytyy, jos haluaa. Äkäslompolon puolelle kun majoittuu, pääsee käymään isossa ruokakaupassa ja Äkäslompolon puolella myös enemmän menopaikkoja. Ja jos sattuu Ylläsjärvellä Taigassa olla jokin esiintyjä, mitä tykkää käydä katsomassa, on toiminnassa ollut ns. bilebussi ja taksithan kulkee aina. Ylläsjärven puolella on gondolihissi, tosin kovilla tuulilla ei ole käytössä. Ylläsjärven puolen rinteissä on se varsinainen Ylläksen huippu, eli kun jossain vaiheessa kautta esim. siirtymähissi Äkäslompolosta Ylläsjärvelle menee kiinni klo 17, niin Ylläsjärvellä edelleen pääsee sinne ylös asti hissillä, mistä kyllä pääsee Äkäslompolonkin puolelle alas laskemaan.

Hiihtoladut on mukavat kummallakin  puolella!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
28.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos on menossa laskettelemaan ja hiihtämään, niin Ylläs on oiva valinta. Ylläsjärven puolella ainakin on aloittelevillekin sopivia rinteitä, mutta kokeineillekin laskijoille löytyy kunnon mäet. Mies opetteli muutama vuosi sitten laskettelmaan Ylläksellä, ja puolen päivän jälkeen laski kuin vanha tekijä. Levillä on ehkä sitten enemmän iltaohjelmaa ja muuta härpäkettä. Itse valitsisin ehdottomasti Ylläksen.

Vierailija
8/8 |
28.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Missä olette majoittuneet Ylläksellä? Minkä tasoisia hotellit ovat?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kahdeksan kaksi