Moppi vai sinipiika?
Uuden siivousvälineen hankinta ajankohtaista, kumpi teistä parempi?
Kommentit (12)
Levymoppi, sellainen mikrokuituinen. Lasta ja lattialiina on varmaan hyvä, kun on paljon lattiapinta-alaa.
[quote author="Vierailija" time="17.10.2013 klo 10:13"]
No ei kumpikaan ole mistään kotoisin. Kaikkein paras lattian puhtaanapitoon on lasta ja lattialiina.
[/quote]
Näin on, sehän on työtehoseuran suosittelema. Liina on helppo puhdistaa ja lastaa voi käyttä luudan tapaan ilman liinaakin.
Olen kokeillut sekä sinipiikaa että moppia, eikä kumpikaan mitään puhdistaa vaan parhaimmillaankin vain suttaa.
Lattian pesuun vai mihin?
Mikrokuitumoppi, siis juurikin sellainen "liina", jos lattia on laminaattia tai parkettia.
Liuskemopit ja lankamopit on periaatteessa ihan ok muovimatoille.
Riippuu lattiamateriaalista...?
Lattiakuivain + mikrokuituinen lattiapyyhe (nihkeytys + puhdistusaine) on oikein hyvä myös laminaatin ja parketin nihkeäpyyhintään. Muovilattioille voi käyttää enemmän vettä.
Kaikenmaailman lankamopit kannattaa jättää unholaan, koska ovat myöskin epähygieenisiä, eikä todellakaan sovi laminaatin tai parketin pyyhintään, en käyttäisi muillekaan materiaaleille.
Lankamoppi sopii musta jos siivotaan todella likaisia tiloja mutta kotona, jossa on pölyä ja vähemmän likaa, sopii tällaiset:
(tuolla pikkukuvissa enemmänkin vaihtoehtoja moppeihin).
Itselläni Sini-levymoppi hajosi 10 vuodessa joten sen vuoksi hankin tuon Vileda professionalin (eli varsi+levykehys+moppiosa). Ainakin olen toistaiseksi hyvin tyytyväinen.
Eipä noita lanka-/liuskamoppeja tuolla työelämässä paljon käytettävän näe (tai ainakin todella toivon ettei näe), ne mitä näkee on ihmisten kodeissa likaisina ja haisevina.
Kaikista paras on juuri tuo kuivain + lattiapyyhe tai tuo levykehys + moppi ja "vedetön siivous".
Kiitos vastauksista. En vaan tajunnut laittaa, että edellinen meillä oli juuri sellainen tarrapintaan kiinnitettävä erillinen "pyyhin". Se on vaan mielestäni tosi hankala, kun pitää jatkuvasti irrottaa huuhtelua varten ja käsin vääntää vedet pois (kumarrella siis) Helpompaa ratkaisua olin etsimässä :-)
[quote author="Vierailija" time="17.10.2013 klo 10:13"]
No ei kumpikaan ole mistään kotoisin. Kaikkein paras lattian puhtaanapitoon on lasta ja lattialiina.
[/quote]
Tämä meilläkin. Ihan ehdoton.
Minullakin on sellainen mikrokuitulevymoppi, ja olen sitä mieltä, että ei sillä isoja tiloja viitsi pestä. Keittiön lattian vetäisyyn riittää.
Jos paljon moppaat lattioita, niin käy ostamassa kunnon siivousliikkeestä ammattilaisten ehdoton suosikki, Sappax. Kaksoisteräkuivaajalla saat lastattua kylppärin lattiat ja siihen saat sujautettua joko putkipyyhkeen tai normaalin liinan. Listojen päälliset, matalat tilat, kapeat tilat, katot, seinät, yläpölyt - kaikki pystyy tekemään tällä välineellä ammattilaisen lailla. Sillä siivous on oikeasti mukavaa. En ostaisi mitään muuta, sillä pärjää vuosia. Olen ostanut muitakin, mm.,Viledan uusimman kaksipuolisen levykehysmopin, mutta se hävisi Sappaxille mennen tullen heti kättelyssä. Tiedän mistä puhun sillä teen työkseni kotisiivouksia ja käytän Sappaxiani normaalina päivänä parikin tuntia. :)
No ei kumpikaan ole mistään kotoisin. Kaikkein paras lattian puhtaanapitoon on lasta ja lattialiina.