"Elinkautisvanki" vapaaksi
Helsingin hovioikeus on päättänyt laskea vuonna 2001 elinkautisen murhatuomion saaneen miehen ehdonalaiseen vapauteen.
Tekohetkellä 28-vuotias mies surmasi 40-vuotiaan miehen Ulvilassa maaliskuussa 2001. Yksitysiasunnossa oleskeli tekohetkellä yhteensä viisi runsaasti alkoholia nauttinutta miestä. Tekoväline oli leveäteräinen keittiöveitsi, jota murhaaja käytti Turun hovioikeuden päätöksen mukaan erityisen raa'alla ja julmalla tavalla.
Todistajalausuntojen mukaan mies oli retostellut veriteollaan moneen otteeseen. Veitsen kanssa keittiöstä tullessaan mies oli silminnäkijän mukaan tokaissut, että "nyt näette miten mies tapetaan." Jälkeenpäin hän kehuskeli, miten oli "vetänyt (uhrilta) kurkun auki."
Nyt 40-vuotias elinkautisvanki lasketaan ehdonalaiseen vapauteen 1. joulukuuta 2014.
Miehellä oli jo ennen murhatuomiotaan vahva rikostausta ja kaikkiaan 12-sivuinen rikosrekisteri. Hän oli päässyt ehdonalaiseen vapauteen helmikuussa 2001 ja syyllistyi murhaan heti maaliskuussa.
Terveydenhuollon oikeusturvakeskus linjasi, että mies oli tekohetkellä täydessä ymmärryksessä, mutta piti tätä "erittäin vaarallisena toisten hengelle ja terveydelle."
Miten tälläinen ihminen voidaan päästää vapaaksi? En ymmärrä suomen yhteiskuntaa
En uskalla enää liikkua ulkona ihmisten ilmoilla, linnoittaudun kotiin.