Joku mies lähti eilen seuraamaan 12v tytärtäni Hesburgerista
Perjantai ilta, mutta luulin silti että klo 17 olisi niin aikaista että tyttö voisi rauhassa olla hampurilaisella kaverinsa kanssa. Kaveri asuu ydinkeskustassa kun taas tyttärelläni oli jonkinlainen matka pyöräillä kotiin.
Joku mies oli alkanut polkea tytön perässä huudellen "Moi!" ja seurasi kotipihaan asti, olin kuistilla ja ihmettelin miksi tyttö polkee kuin tuli hännän alla. Minut nähdessään mies teki stopin portille ja kääntyi takaisin, on karmeaa ajatella että ilman minua olisi tullut pihaan asti! Ja tietää nyt missä lapseni asuu!
Mietin tekisikö poliisi mitään, jos soittaisin ja tekisin ilmoituksen?
Kommentit (71)
Oletteko varmoja ettei tytöltänne tippunut maahan jotain Hesburgerilla?
Tee rikosilmoitus ja ilmoita kouluun ja paikallislehteen
Kannattaa hankkia henkilöhälytin, mikä ulvoo kun vetää sokasta.
No mikset mennyt perään?
Itse olisin polkenut miehen perään ja ottanut selvää mikä tyyppi oikein on ja soittanut sitten poliisit.
Vierailija kirjoitti:
Kannattaa hankkia henkilöhälytin, mikä ulvoo kun vetää sokasta.
Ja mitä suojaa muka tuo tuo lelupilli muka antaa? Ei kukaan reago mitenkään vaikka kauppakeskuksessa on palohälytys tai joku kiljuu kurkkusuorana nurkantakana.
Vatkaan veivaan
Vierailija kirjoitti:
Oletteko varmoja ettei tytöltänne tippunut maahan jotain Hesburgerilla?
Ja sen jälkeen mies seurasi tyttöä kotiin asti, mutta kääntyi pihaportilta takaisin eikä saanut sanottua, että anteeksi pudotit puhelimesi, avaimet tai setelin...
Sun 12v tytärtä on jahdattu ja sä kyselet pitääkö siitä ilmoittaa poliisille. Tietenkin pitää! Mikä nykyajan vanhempia vaivaa? Jos sillä olisi ollut puhtaat jauhot pussissa, niin ei se olisi paennut nähdessäsi sut.
Ihmiset ovat nykyään vastuuttomia ja siksi nämä seksuaalirikolliset rellestää vapaana.
Jos vieraiden kulttuurien mies halusi vain uusia ystäviä
Aina ilmoitus poliisille! Jos on tollaista enemmänkin
Asiallehan ei mitään mahdeta, kun mitään ei tapahtunut. Ei ole rikos ottaa kontaktia ihmisiin. Jos tapahtuma on totta niin valitettavaa se sitten on.
Jo Oulun jälkeen poliisi sanoi, että ilmoitus kaikesta. Jopa pienestä, koska saattaa liittyä muuhun juttuun. Tuskin tyttäresi ainoa uhri on.
Ap, millä paikkakunnalla tämä tapahtui että tiedetään varoa, vai onko tämä provo?
Vierailija kirjoitti:
Asiallehan ei mitään mahdeta, kun mitään ei tapahtunut. Ei ole rikos ottaa kontaktia ihmisiin. Jos tapahtuma on totta niin valitettavaa se sitten on.
poliisi pyytänyt ilmoittamaan kaikesta. Voi tehdä sähköisesti. He sitten päättävät onko aihetta jatkotoimenpiteisiin.
Onko tämä varmasti totta?
Tälläinen aloitus lisää pelkoa lapsiperheissä.
Millä paikkakunnalla?
Elämä on riskejä täynnä. Huonolla tuurilla keskellä päivää saat kimppuusi hullun astalolla hakkaajan kuten täällä kävi kesällä kevyenliikenteen väylällä keskellä kirkasta päivää melko keskustassa eräällä nuorelle naiselle.
Riippuu paikkakunnasta onko resursseja.
Saattavat partioida siellä teillä päin enemmän jos ei ole muuta tekemistä. Saitko hyvät tuntomerkit? Minkä ikäinen mies suunnilleen oli?