Lemmikeistä vaietaan, kun puhutaan ilmastonmuutoksesta
Tutkimuksen perusteella arvioituna Suomen kissat ja koirat tuottavat yli 100 000 auton verran päästöjä vuodessa – silti lemmikeistä vaietaan, kun puhutaan ilmastonmuutoksesta
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/2833c4d6-1c72-4d7a-869a-0626136d1323
Kommentit (11)
Koiran hiilitassunjälki on seitsemän kertaa kissan tassunjälkeä isompi. Ja kissan hiilitassunjälkeen sentään lasketaan mukaan kissanhiekka.
https://planeetanihmeet.wordpress.com/2019/09/21/parhaan-lemmikin-jalji…
Ilmastomuutoksen torjunnan kannalta olisi loogisempaa lopettaa lemmikkieläimet, koska niistä ei ole mitään hyötyä.
Korona ainakin sai suomalaisten lemmikkktrendin vaihtumaan. Monessa perheessä se kissa tai hamsteri vaihtui kuluneena keväänä koiraan. Ainakin meille tuotiin eläintalolle paljon ihmisten vanhoja lemmikejä senntakia etteivät voineet pitää niitä uuden koiran kanssa.
Länsimaissa ei tulla tekemään todellisia ilmastotekoja yksilön omaan kulutukseen kohdistuen kuin satunnaisissa tapauksissa. Leikkauksen halutaan kohdistaa mieluiten muiden kulutukseen.
Vierailija kirjoitti:
Ilmastomuutoksen torjunnan kannalta olisi loogisempaa lopettaa lemmikkieläimet, koska niistä ei ole mitään hyötyä.
Hyöty ihmisten mielenterveydelle on ainakin olemassa. Kuinka paljon yksi masentunut maksaa yhteiskunnalle? Etenkin jos joutuu jäämään pois työelämästä sairautensa takia. Kiva lemmikki auttaa jaksamaan muuten niin harmaassa arjessa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ilmastomuutoksen torjunnan kannalta olisi loogisempaa lopettaa lemmikkieläimet, koska niistä ei ole mitään hyötyä.
Hyöty ihmisten mielenterveydelle on ainakin olemassa. Kuinka paljon yksi masentunut maksaa yhteiskunnalle? Etenkin jos joutuu jäämään pois työelämästä sairautensa takia. Kiva lemmikki auttaa jaksamaan muuten niin harmaassa arjessa.
+ lemmikki on myös uskollinen ystävä omistajalleen, toisin kuin hyvin monet ihmiset.
Vierailija kirjoitti:
Ilmastomuutoksen torjunnan kannalta olisi loogisempaa lopettaa lemmikkieläimet, koska niistä ei ole mitään hyötyä.
Kissa on hyötyjä, mutta hyödyttää myls ihmistä. Vaikka kissat eivät enää nykyään pyydystä hiiriä ne ovat tutkitusti tärkeitä mielenterveyden rakentajia ja ylläpitäjiä. Erityisesti stressitaso on kissan omistajilla matalampi kuin muilla lemmikin pitäjille. Palkaksi kissa saa siitä ruokaa ja suojaa.
https://www.kodinkuvalehti.fi/artikkeli/voi_hyvin/terveys/seitseman_tap…
Tärkeä asia tuokin. Mutta tehokkaammin vaikutetaan kun pannaan kuntoon karjatilojen lannankäsittely ja peltojen typpipäästöt. Viljelijät ovat jo hienosti alkaneet muuttaa maanmuokkausmenetelmiä, on esimerkiksi siirrytty suorakylvöön.
Lemmikkien omistajat voisivat siirtyä kotimaisiin eläinruokiin, joissa käytetään teurastamoiden ja viljelyksen sivuvirtoja. Kun vielä kompostoisi lemmikkiensä jätökset, saa mielestäni pitää lemmikkiä hyvällä omallatunnolla.
Tuo väite, että koiran ekologinen jalanjälki olisi isompi kuin maastoauton on kumottu jo moneen kertaan. Tuo artikkeli on vuodelta 2018. Eli näin ei todellakaan ole. Lisäksi eläinten ruokinnassa käytetään tosi paljon ihmisen ruoantuotannon sivutuotteita: osia, jotka muussa tapauksessa heitettäisiin menemään eli niitä ei hyödynnettäisi millään tavalla. Eli loppujen lopulta ruokinnan hiilijalanjälki on huomattavasti pienempi kuin moni luulee.
Ei se silti sitä tarkoita, etteikö eläimet aiheuttaisi päästöjä ja kuormittaisi ympäristöä. Tottakai kuormittaa. Mutta eläimiäkin voi pitää eri tavoin. Tiedän ihmisiä, jotka ostavat koirilleen koko ajan uusia tarvikkeita, leluja ja vaatteita. Varmasti tämmöisen kuormitus on isompi, kuin vaikka meillä: samat tarvikkeet niin kauan kunnes hajoavat käyttökelvottomiksi. Monet tarvikkeet kestää koiralta toiselle.
Täytyy myös ottaa huomioon lemmikkien vaihtoehto: jos minulla ei olisi koiria, todennäköisesti kuluttaisin niiden kanssa käytetyn ajan jotenkin muuten, esim. matkustelisin enemmän. Valitsisin Suomen sisällä helpommin lentokoneen kuin esim. auton tai junan. Valitsisin ennemmin ulkomaan kohteen, kuin kotimaan kohteen.
Ja vielä viimeisenä pointtina lemmikkien terveysvaikutukset: ilman koiria en liikkuisi juurikaan. Nyt liikun päivittäin. Toki, ehkä ilmasto hyötyisi siitä enemmän, jos kuolisin aikaisemmin pois liikkumattoman elämäntapani vuoksi, mutta toisaalta riittävän huonoon kuntoon kun menee, lisääntyy varmasti lääkkeiden ja apuvälineiden tarve ja helppouden suosiminen, jolloin ekologisuutta ei välttämättä edes voi ajatella, vaan on mentävä niillä valinnoilla millä pystyy.
Tottakai kaikista asioista pitää keskustella ja tämäkin on hyvä nostaa keskusteluun, jotta ihmiset miettisivät lemmikkien pitämistä myös ilmaston kannalta. En silti tuomitsisi lemmikkien omistajia, vaan kannustaisin miettimään ekologisempia vaihtoehtoja lemmikkien pitoon ja huolehtimaan, että omien lemmikkien hiilijalanjälki on niin pieni kuin hyvällä hoidolla on mahdollista.
Kissoille voisi syöttää hyönteisiä ja jyrsijöitä. Harmi vain että niitä ei kasvateta kissan ruuaksi vaikka luonnossa kissat syö niitä. Joskin kissoille voi antaa myös kalaa ja siipikarjaa. Mutta sian ja naudan lihasta olen kieltäytynyt ajat sitten. Sääntö on että em syötä kissalle minkään sellaisen eläimen lihaa joka on eläessään ollut kissaa isompi.
Saatikka sitten hevoset. Niistä voitaisiin luopua ensimmäisenä.