OPISTOUPSEERI etsi Instasta pikkutyttöjen
https://yle.fi/uutiset/3-11508540
Kyse on tapauksesta, jossa Karjalan prikaatin opistoupseeri varasti alaisensa henkilöllisyyden luomalla tämän nimissä Instagram-profiilin. Sen jälkeen hän lähestyi Instagramissa alaikäisiä tyttöjä esittäytymällä 14-vuotiaaksi kouvolalaiseksi pojaksi.
Hän oli ryhtynyt yhteydenpitoon 10-vuotiaan tytön kanssa ja pyytänyt tätä lähettämään kuvia itsestään, mihin tyttö oli suostunut. Yhdessä kuvassa näkyi tytön toinen rinta. Toinen uhreista, 11-vuotias tyttö, ei ollut lähettänyt kuvia miehelle.
Kommentit (4)
Vanha juttu. Täällä puitu jo. Opistoupseerit on muutenkin ihan höpö höpö porukkaa. Ei mitään oikeita upseereja.
Vierailija kirjoitti:
Vanha juttu. Täällä puitu jo. Opistoupseerit on muutenkin ihan höpö höpö porukkaa. Ei mitään oikeita upseereja.
Opistoupseeri viitannee miehen aikanaan saamaan koulutukseen? Oma miehenikin on alkujaan opistoupseeri, nykyisin kapteeni sotilasarvoltaan. Nykyään ei enää ymmärtääkseni opistoupseereja enää tule lisää vaan koulutussusteemit on muuttuneet? Voin kyllä olla tuossa viimeisessä väärässä.
Nimet esille. Meidän kuuluu tietää.
Nainen?