Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Miksi työnantajan kannattaa ostaa kallis kone sen sijaan, että palkkaisi työntekijöitä?
27.08.2020 |
Jos työnantaja ostaa puolen miljoonan koneen nopeuttamaan ja helpottamaan työprosesseja, niin eikö se ole aika kallis paukku. Samalla rahalla saisi työntekijän tai pari kymmeneksi vuodeksi. Miksi työnantajan kannattaa ostaa ennemmin se kone kuitenkin?
Kommentit (3)
Sen koneen hinnan voi vähentää investointina. Niitä työntekijöitä ei ja ne tulevat aina kalliimmaksi kuin vaan pelkkä palkka.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Jos käytetty rahamäärä on vaihtoehtojen välillä fifty-fifty, niin kone voittaa kirkkaasti. Se on huollettuna hyvin luotettava. Työntekijöissä on ihan tuuripeliä millainen osuu kohdalle. Kaikki työntekijät eivät todellakaan ole luotettavia. Osa tekee jopa tahallista sabotointia.
Alue: Aihe vapaa
Jos se puolen miljoonan kone vastaa vaikka kymmentä työntekijää, niin aika nopeasti koneen hinta on kuolletettu. Todennäköisesti koneen ylläpitokustannukset on huomattavasti pienemmät kuin ihmisten palkat. Lisäksi kone tekee toistettavasti samanlaista jälkeä, toisin kuin ihminen. Kone voi myös tehdä töitä 24/7, toisin kuin ihmiset.