Jos puu on naapurin puolella, mutta oksat..
tulevat meidän puolelle ni saanko leikata ne poikki? Oksat ovat vuosien saatossa kasvaneet ja peittävät pihaa pahasti varjoon. Aurinko ei siis pääse paistamaan. Lisäksi tuntuu, että kesä iltoina hyttyset parveilevat oksien ympärillä ja hiekkalaatikko on sijoitettu alunperin siihen lähettyville, lapset ilman hyttyssuihketta ovat hyttysen puremia täynnä. Saanko siis katkoa ne oksat, jotka tulevat puolellemme vaikka puu on naapurin.
Entä voinko vaatia jossai vaiheessa puun kaatamista? Juuret nimittäin tulevat aika pitkälle pihallemme, ja vuosien saatossa saattavat jopa yltää talomme alle, siitä koituu varmasti jotain harmia talon kunnolle? Onko mulla siis oikeutta vaatia, että naapuri kaataisi puun kokonaan?
Kommentit (16)
Kannattaiskohan jutella sille naapurille. Jos alat vaatimaan puun kaatoa, niin taatusti nousee riita. Ystävällisesti kun selität, että puun oksat varjostavat pihaanne ja sun mielestä olisi mukavaa, jos naapuri tai sä voisit karsia puuta hieman.
Kännipäissä pyssyllähän nää asiat tapaa hoitua?
Aivan aluksi kannattaisi keskustella asiasta naapurin kanssa.
Yleisesti ottaen omalle puolelle tulevia oksia saa katkoa, jos ne häiritsevät. Ei kylläkään ole juuri järkeä lähteä katkomaan oksia kertomatta asiasta naapurille, koska vaikka toimisi laillisesti, asiasta voi syntyä riitaa. Toki jos tahtoo riidellä, siitä vain.
Meillä naapurin puskat tunkee aidan välistä ja omenapuun oksat aidan yli. Olen katkonut kaikki, mitä tulee aidan lautojen välistä ja käyttänyt omenat "meidän puolelta". Välillä katkon pidempiä oksia.
Keskustele ensin naapurin kanssa, jos ei tuota tulosta voit laittaa kirjeen jossa ilmoitat, että 2 viikkoa tästä ilmoituksesta rupeat katkomaan varjostavia oksia puoleltasi. Sama koskee ilmeisesti niitä juuriakin. Googleta: naapuruussuhdelaki
Tuosta kahdeksas pykälä, oleellista on kuulemma olla ensin yhteydessä naapuriin, omin luvin et saa oksia poistaa tai pahimmassa tapauksessa joudut korvaamaan puun hinnan jos se saa esim. sienitaudin sahauksistasi. Ja vanhan tammen korvaushinta saattaa olla tuhansia euroja
Maanomistajien arviointikeskuksen toimitusjohtaja
Aulikki Kiviranta korostaa, että haitan pitää olla merkittävä, jotta naapurin puiden oksiin ja juuriin voi naapuri käydä käsiksi.
Haittana ei pidetä esimerkiksi puista tulevaa vähäistä varjoa eikä lehtien ja muiden puista irtoavien roskien lentämistä naapuritontille.
Kemppinen arvelee, että jos vaahteran oksat ovat kasvaneet katon korkeudelle, niistä irtoavat lehdet voivat aiheuttaa haittaa tukkiessaan räystään. Lehtien takia kattoa saattaa myös joutua puhdistamaan tavallista useammin.
Kivirannan mukaan puun omistajalla on oikeus vaatia vahingonkorvausta, jos naapuri vahingoittaa puuta tarpeettomasti. Normaali oksien karsinta ei yleensä vahingoita puuta, mutta pihapuun kuoleminen on rahanarvoinen menetys.
Juurista tuleva haitta on merkittävä silloin, kun ne vaurioittavat kiviaitaa tai rakennuksen salaojia tai perustuksia.
Varjostaa tai tulee hyttysiä, ei ole merkittävä haitta. Sahaa vain oksat pois, jos pieni korvausten maksaminen ja naapurisovun katoaminen ei haittaa.
Mä en ymmärrä tätä, miksi ap:n pitäisi edes keskustella naapurin kanssa asiasta, jos puun juuret kasvavat siten, että haittaavat. Kai hän voi vaikka kaivaa juuret pois, omalla luvalla? Mitä jollei naapuri anna lupaa, pitääkö sitten vain kestää? Istuttaisitte puunne siten, etteivät ne kasva toisten naapurien puolelle niin ei tarvitsisi tämmöisistä asioista riidellä.
[quote author="Vierailija" time="12.09.2013 klo 16:02"]
Mä en ymmärrä tätä, miksi ap:n pitäisi edes keskustella naapurin kanssa asiasta, jos puun juuret kasvavat siten, että haittaavat. Kai hän voi vaikka kaivaa juuret pois, omalla luvalla? Mitä jollei naapuri anna lupaa, pitääkö sitten vain kestää? Istuttaisitte puunne siten, etteivät ne kasva toisten naapurien puolelle niin ei tarvitsisi tämmöisistä asioista riidellä.
[/quote]
Ja oikeastiko ne juuret haittaa? Hommaa senkokoinen tontti ettei naapurit haittaa jos pitää juurista ja oksista nillittää
En kyllä lähtisi suoraan katkomaan juuria. Ottaisin ennemmin yhteyttä johonkin puunkaatoon liittyvään ammattilasieen ensiksi yhteyttä. Esim. Metsola näyttäisi olevan alan yritys. Ymmärrän kyllä ettet ole suoraan kaatamassa puuta, mutta monessa tapauksess kantojen tuhoaminen varmasti pitkässä juokussa olisi sama asia kuin puun kaataminen. Juuret varmasti haittaavat esimerkisi ruohonleikkuuta. Oletko ajatellut että laittaisit vaikka lisää multaa noihin kohtiin? Voisiko se olla ratkaisu, ei tarvitsisi puuta lähteä kaatamaan / tuhoamaan.
Meidän tontin vieressä on 3-4metrin kaista kaupungin maata ja ja oja ja tie sitten ja naapurin talo yli 20m tiestä. Silti naapuri motkottaa puistamme, kun varjostaa tulevaisuudessa ja puhui kolmen metrin säännöstä. Istutin metrin päähän rajasta. Tämä on maaseutua.
Mä kävin naapurille juttelemassa liian pitkistä ja tuuheista oksista.
Valitteli, ettei ollut ajatellutkaan niin olleen ja kävi samantien sahaamassa haittaavat oksat pois.
Näkyy olevan kirjoittajien omia arvailuja tämä 💪höpötys.
Mitäpä jos katsoisitte finlexistä - nekin viralliset viralliset lakipykälät sieltä löytyvät.
https://www.kotitalolehti.fi/puut-liian-lahella-taloa-ovat-riski/
Tosiaankin liian lähellä taloa kasvavat puut ovat talolle myös riski. Jotkut suosittelevat, että puiden etäisyys rakennuksiin pitäisi olla vähintään 5-6 metriä, mutta on hyvä muistaa, että esim. Terijoensalavien juuret voivat kasvaa jopa 10 metrin pituiseksi, ja siis voivat tunkeutua talon rakenteisiin.
Puiden lehdet levittävät kattoihin ja seiniin humusta
Kukaan ei tiedä?