Jos päiväkodin esittelyplakaatti sanoo, että hlökunta..
koostuu alan koulutuksen saaneista henkilöistä eikä niin olekaan niin mitä tekisitte?
Epäpäteviä sijaisiahan alalla riittää mutta että vanhemmille esitetään ja sanotaan muuta..
Kommentit (7)
Miten niin tekisin, pitäisikö vetäistä hatusta lisää pätevää henkilökuntaa?
Huonossa päiväkodissa vanhemmille valehdellaan henkilökunnasta, siihen kyllä puuttuisin, koska silloin en voisi luottaa muuhunkaan päiväkodin toimintaan.
Sille asialle nyt ei voi mitään, että osa henkilökunnasta voi olla poissa vaikka sairauden vuoksi ja silloin on tyydyttävä niihin sijaisiin, jotka sattuu saamaan.
Kaikissa niissä esittelyissä niin lukee...ikinä en ole päiväkotia nähnyt jossa KAIKKI olis koulutettuja. Ainakin siistijän kesätuurari on joku ihan väärän alan opiskelija/työllistetty.
Meidän päikärissä on tällä hetkellä (ja jo kauan näin) kaikki koulutettuja tetäväänsä, jokunen jopa ylikoulutettu tämän hetkiseen työhönsä. Ei tuo esite ole mikään virallinen asiakirja eikä siitä petostuomioita lueta, tilanteille ei aina voi mitään,tyhjästä on paha nyhjästä.
Huomauttaisin asiasta päiväkotiin. Eli miksi mainostaa, että henkilökunnalla on koulutus, jos näin ei ole.
Jos taas on kyse siitä, että esittelyplakaatissa lukee ryhmän vaikkapa lastentarhanopettajan olevan Miina Manninen eikä kyseinen Miina ole vielä valmistunut ammattiinsa niin kyseessä on silti totuus. Lastentarhanopettajana toimii Miina vaikka hänellä ei olisi kuin lukio käytynä.
Kirjoittaisin asiasta av-palstalle närkästyneenä.
Kyllä työntekijän persoonallisuus / luonne on paljon tärkeämpää kuin saavutetut tittelit. Ei pienet lapset tarvitse kuin rakastavaa syliä ja iloista mieltä hoitajilta.