74€ loppukuun ruokiin, mitä ostaisit?
Kaapissa on maitoa, piimää, juustoa, salaattia, sipulia, riisiä, makaronia ja mausteet.
Mitä ostaisit itse?
Kommentit (12)
Käyttämääni paistijauhelihaa ja tekisin isoimman vuoalliseni makaronilaatikkoa tai spagettivuokaa, juustoa raasteena tai palana josta raastaisin vuoan pintaan, 2x 1kg kukkakaali joka nyt parhaimmillaan ja niistä+kermalorauksesta ja suola/pippurista sosekeiton, perunoita muusiin ja velliin, porkkanoita sosekeittoon ja lettuihin. Siinä jo päivälliset viikoksi (sosekeitto x 2, makaronilaatikko tai spaguvuoka x 2, porkkanaletut x 1, pottuvelli x 1 sämpylöillä tms x 1)
Kalapuikkoja ja lohta tarjouksesta, pari ateriaa niistä.
Jotain hedelmiä ja pönikän partaäijäjogua, saa aamupalaa ja smoothiepohjaa.
Mannaryynejä jos ei ole, saa puuroterian marjojen kanssa. Riisipuuro vois tehdä ja siitä kermalorauksella tai vaniljavaahdolla+marjoilla kylmän jälkkärin.
Nuudelia johon sekoittaisin mausteita ja paistettua sipulia ja paprikaa ja jotain...
Pitäisin viikon paaston ja satsaisin hyvään punaviiniin.
Kyllähän tuo vähän vaatisi miettimistä, koska joka la menee n.200€ Prismaan.
Sesonkituotteita, esim.kukkakaali on nyt halpaa ja siitä saa ihanaa gratiinia ja sosekeittoa.
Jauhelihaa josta tekisin ainakin lihamakaroonilaatikkoa ison astiallisen. Puuroja. Kalatiskin edullista kalaa.
Kanaa, kukkakaalia, tuorejuustoa, kauraryynejä, leipää, voita ja ehkä vähän suklaata.
lue niistä 5 miljardista aikaisemmasta ketjusta. Tätä samaa "rahaa x euroa, mitä söisin Y ajan." ketjua ei tarvi joka päivä perustaa.
Linssejä, papuja, mungpapuja idätykseen, chiliä, oliiviöljyä, sokeria, teetä, kahvia, valkosipulia, kaaleja, juureksia, voita, vehnäjauhoja, hiivaa.
1. Jauheliha-makaronilaatikkoa (jauhelihaa, makaronia, sipulia, muna-maitoa, valkopippuria, suolaa).
2. Silakkapihvit (silakkaa, suolaa, ruisjauhoa, sitruunaa) ja perunasosetta.
3. Nakki-juureskeitto (perunaa, lanttua, porkkanaa, palsternakkaa, selleriä, sipulia, mausteita, nakkeja).
4. Joka aamu puuroa lisukkeineen (marjoja, raejuustoa).
5. Letut ovat halpoja. Niitä voi tehdä välipalaksi tai iltapalaksi. Lisäksi hilloa.
6. Purkkihernekeitto tai ostat 1/2 kg herneitä ja melko rasvaista palvikinkkua. ja teet itse keiton.
7. Broileri-kasviskeitto: edullisia broilerinpaloja, kookosmaito, he-ma-pa pakasteesta, riisiä yms.
8. Kananmunat ovat halpoja proteiinilähteitä. Leivo itse sämpylät.
Kaalia ja jauhelihaa ja tekisin ison kaalilaatikon. Riisihän sulla oli jo ennestään.
Ostin kaalia 1.8 kg hintaan n.euro.Jauheliha 300 g oli alennuksessa-30%, hinta jotain 1, 60€.Tein ison kaalilaatikon, kaapissa oli rikottuja ohrasuurimoita valmiina.Jauhelihaa olisi toki saanut olla enemmän, mutta käy näinkin.Lisäksi pakastettuja, jäisiä puolukoita ripottelen pinnalle.Tosi hyvää, terveellistä, täyttävää ja ennen kaikkea halpaa.Annos ei montaa centtiä/ pv kustanna.Syön tätä ainakin 4-5 pv.
Tuollahan saa vaikka mitä. Ostaisin ihan sitä mistä itse tykkään.