Onko sinulla mitään kasvatustavoitteita?
Tuntuu, että pojan kaverit käyvät niin tuulella, että kävi mielessä onkohan heidän vanhempansa yhtään ajatelleet mitään tavoitteita kasvatuksessa.
Ei mullakaan nyt kummoisia ohjenuoria ole, lähinnä se että tuosta tulisi tervejärkinen kunnon aikuinen, joka pärjää omillaan ja pitää huolen omistaan, ei saa turpaansa jossain nakkikiskatappeluissa tai jaa rahojaan kaikenmaailman pummeille :) Ei siis tosiaankaan mitään ihmeellistä ole.
Mutta siis pyrin yleensä aina pitämään nämä asiat mielessä, pienemmissäkin tilanteissa, jotka puuttumista vaativat. Puolesta en tee, joskus passaankin mutta harvemmin, yritän nostattaa itsetuntoa, kehun ääneen vaikkei aina olisi kehuttavaakaan (mutta jotain positiivistä löytyy aina), perustelen näkemykseni.
Nyt esiteini-ikäinen lapsi.