Kysymyksiä klamydiasta
Hei. Minulla oli yksi yhden illan juttu, joka ei ole tapaistani. Nyt olen erityisesti ruvennut katumaan tätä yhden illan juttua, koska olin humalassa, enkä siinä tilanteessa tajunnut kysyä tai sanoa miehelle että hänen tulisi käyttää kumia. Mieskään ei tainnut sitä itse tajuta.
Tajuttuani seuraavana päivänä sen, ettei kumia tullut käytettyä pelkäsin melkein heti, että onhan olemassa se mahdollisuus että olen raskaana. Helpotuin kumminkin piakoin kun menkat tulivat. Noin kumminkin pari viikkoa tapahtuneen jälkeen tajusin, että onhan olemassa myös mahdollisuus sukupuolitauteihin. En ollut oikeastaan ajatellut sitä mahdollisuutta. Yritin jotenkin sulkea sen ajatuksen pois mielestäni. Oireita klamydiaan oli jo tällöin ilmennyt, huoletuin mm lisääntyneestä valkovuodostani, jota tuli. Tuli päivittäin, ja runsaasti. Yleensä minulla ei ollut valkovuotoa.
Nyt reilu kuukausi tapahtuneesta, valkovuotoa on tullut edelleen päivittäin ja runsaasti, ja se on ollut erittäin häiritsevää. Minulla on reilun kuukauden aikana ollut jo kolmesti menkat, eli siis epäsäännöliset kuukautiset. Yleensä minulla on tullut menkat kolmen viikon välein, joten en ymmärrä. Olen lukenut paljon eri sukupiolitaudeista ja päätynyt siihen, että voi olla että minulla on klamydia.
Se mitä haluaisin kysyä. On mahdollista että klamydia on oireeton, jos oireita sitten on, niin ilmeneekö vain joku yksi oire niistä, vai kun oireita on niin oireina esiintyy yleensä kaksi tai useampi oiretta? onko mahdollista näin kuukauden/kuukausien jälkeen hoitaa klamydia niin ettei siitä tule jälkioireita (lapsemuutta, ym.) ? Lisäksi tämä mies, joka oli yhden illan juttuni ei ole jäänyt yhden illan jutuksi. Olemme edelleen olleet yhteyksissä toisiimme ja päätimme tässä ihan muutama päivä sitten nähdä. Hän on osoittanut minulle kiinnostustaan ja minä hänelle. Taidan pitää hänestä jonkin verran. En vain tiedä, mitä minun pitäisi ajatella hänestä, jos olen saanut häneltä klamydian. Jos olisit minä jatkaisitko juttua miehen kanssa jolta sait klamydian?
Tiedän myös että sillähän se juttu selviäisi kun lääkäriin hakeituisi, niin tietäisikö onko klamydia vai ei. En vain tiedä, onko tämä vain minun omaa kuvitelmaani, mutta minusta tuntuu että he jotenkin arvostelevat ja moittivat minua yhden illan jutusta, ja siitä kuinka silloin varsinkin kumia tulisi käyttää. Kuvittelenko vaan? Iso kiitos vaustauksistanne etukäteen, kirjoituksesta tuli melko pitkä, mutta arvostan apuanne.