Onko kiltti ihminen mielestäsi tekopyhä ja epäluotettava?
Tarkoitan siis ulospäin tosi kilttiä ja miellyttämisenhaluista, sellaista joka pelkää suututtavansa muut jos sanoo ei. Iltalehdessä yksi psykologi väitti ettei tälläiseen ihmiseen voi parisuhteessa luottaa, kun patoaa kaiken sisälleen, ja voi sitten vuosien päästä räjähtää ja lähteä ovet paukkuen.
Kommentit (6)
Jos se on sellainen joka mielistelee sinua, ja ajattelet tulevasi loistavasti juttuun, ja sitten se päättäkin pitää vuoden mykkäkoulut sinulle, jostain mystisestä syystä.
Minä en liioittele.
"Kiltti" on täysin väärä sana käyttää. Passiivis-aggressiivinen pelkuri olisi parempi.
Jos joku on aidosti kiltti, se on vain hyvä piirre ihmisessä. Tietenkään toisen sisintä ei kukaan muu voi tietää tarkasti. Kilteilläkin ihmisillä on huonoja päiviä.
Alina Virtanen
Sehän riippuu ihan kiltteyden tyylistä ja tasosta. Jos ei osaa sanoa kellekään ei vaan myötäilee kaikkia, niin kyllä sellainen aika epäluotettava on. Hänhän voi näyttäytyä eri ihmisille täysin päinvastaisessa valossa.
Mutta eivät kaikki kiltit ole noin äärimmäisiä.
Olin ennen kiltti ihminen. Sitten aloin opetella laittamaan rajoja itselleni, sanomaan tarvittaessa ei ja puolustamaan itseäni. Nykyisin huomaan, että en ole enää lainkaan niin pidetty kuin aiemmin, mutta muiden suosiolla ei ole enää niin paljon merkitystä koska olen oppinut pitämään itsestäni paljon enemmän. Huomaan, että minulla ei myöskään ole enää tarvetta arvostella muita
Ehkä joskus noin on.