Töihin valtiolle? Plussat ja miinukset?
Onko kukaan töissä valtiolla? Erityisesti ministeriössä? Kertokaa plussat ja miinukset, kiitos!
Kommentit (7)
Työpaikkana siitä varmemmasta päästä, potkuja ei herkästi anneta ellet erehdy sekoilemaan liian rankasti viinan kanssa. Palkka kohtuullinen ja päivärahat matkoista, mutta bonuksia hyvin tehdystä työstä on turha toivoa.
Valtion virastoja en suosittele. Irtisanomisuhka ollut päällä jo monta vuotta ja edut ja palkka huonoja, ellei sitten mene suoraan johtavaan asemaan. Töitä saisi tehdä joka päivä pari tuntia ylimääräistä, eikä sittenkään saisi kaikkea valmiiksi.
Ministeriöissä on ilmeisesti melkoista kiirettä myös, mutta toisaalta asema on sellainwn, että omaa tulevaisuutta voi suunnitella vähän kauemmas kuin ministeriöiden alaisissa laitoksissa. Kokemuksena ihan silmiä avaava, mutta kannattaa miettiä, että mitä asioita urallaan arvostaa.
Jos on kyse vakivirasta, ihan ok. Mutta pätkätöitä ja sijaisuuksia on useimmalle tarjolla. Monessa tehtävässä palkka suhteessa työn vaativuuteen ei kohtaa. Tuo on myös totta, mitä joku muu kirjoitti, että urakkatyötä.
Miten noihin töihin pääsee alkuun ja miten edetään? Pitääkö olla poliittista taustaa?
[quote author="Vierailija" time="05.09.2013 klo 21:46"]
Miten noihin töihin pääsee alkuun ja miten edetään? Pitääkö olla poliittista taustaa?
[/quote]
Valtiolla jatkuvasti auki kaikenlaisia sälätöitä. Palkkatuella on tuhansia otettu töihin 6 kk - 2v ajaksi, mutta jatkoa ei todellakaan tule.
Miinusta tuottavuusohjelma eli irtisanomisuhka koko ajan päällä. Ja tietty pakkkaus eli osa palkasta jätetään maksamatta (liitot näin sopineet), koska valtiolla ei ole varaa maksaa työn vaativuuden mukaan. Pitkät lomat, mutta niiden vastapainona se, että kukaan ei tee töitäsi lomien aikana vaan joudut pidentämään päivää loman jälkeen, että saat kaiken tehtyä. Urakkatyö.