Mitä tekisit jos saisit tietää myöhemmin syksyllä että odotat kaksospoikia, jotka syntyvät ensi kesänä?
Laskettuaika kesäkuun lopussa tai heinäkuun alussa. Pitäisitkö lapset vai tekisitkö abortin?
Kommentit (41)
Tekisin abortin. Ei enempää lapsia, kiitos.
Jos olen hankkiutunut tilanteeseen jossa voi tulla raskaaksi niin pitäisin lapset.
Ainoa poikkeus: jos ovat elinkelvottomia niin sitten ehkä abortti
Ekassa ultrassa selvisi että kaksi on tulossa.
Nyt nuo ovat 22v ja ollaan vieläkin hengissä...
Miksi olisin tehnyt abortin?
Hyvä parisuhde yms oli kunnossa, joten MIKSI abortti olisi ollut ratkaisu?
No mitäs luulet? Nyt on taas niin sekavaa juttua, että ihmetyttää oikein.
Olisin ikionnellinen! ❤️ Minulla on kaksi ihanaa poikaa, jo kouluikäisiä, ja haaveilen vielä saavani lisää lapsia. Viime hetket käsillä on, täytän tänä vuonna 39v.
Kaksospojat on ihania - tosin tunnen vain yhden parin, mutta ovat todellinen ilo ja elämänsuola kaikille läheisilleen :)
Olisin aluksi aika kauhuissaan, mutta pitäisin lapset ja uskon että se kauhu vähitellen vaihtuisi iloksi (ja synnytyksen jälkeen vauvavuoden väsymykseksi)
Minusta tulisi maailman vanhin äiti....ja vieläpä neitseellisesti.
Abortti. Lapsiluku on täysi, ollut jo pitkään. Hyvä muistutus, taidanpa heti maanantaina soitella lääkäriaikaa steriä varten.
Alkaisin uskoa, että Neitsyt Maria sikisi oikeasti Pyhästä Hengestä.
No jaa, mietittäisiin huonejärjestystä uusiksi ja tehtäisiin remppa nopeampaa loppuun sisältä, tilaa on 255m2 mutta makkareita on vain kolme😬
Olisin onnellinen, vaikka toki realisti ja alkaisin hyvissä ajoin miettiä verkostot ynnä muut mitkä tukis jaksamisessa. Aborttia en tekisi missään nimessä.
Mutta et kai sentään hae tällä tavalla tukea/selkoa omalle ratkaisulle? Elämäntilanteet, voimavarat, terveys ym.kun kaikilla erilaiset, ei voi suoraan verrata.
Sepä olisikin mielenkiintoista, kun neitsyt saisi tietää odottavansa kaksosia. Tulee raamatulliset vibat tuosta tarinasta....
Ihmettelisin tietysti mistä se toinen sinne on tullut, kun ultrassa nähty jo yksi vauva. Mutta onnellinen tietysti olisin kaksosistakin, työmäärä tosin huolettaisi ja se, miten aika riittäisi molemmille vauvoille ja isommalle lapselle.
Vierailija kirjoitti:
Nyt ihmettelisin suuresti. Minulla ei ole enää kohtua. Aiemmin olisin kiljunut riemusta. Toivoin aina. kaksosia. Sukupuolilla ei väliä.
Olisin ikionnellinen, mutta tuskin kaksosraskaus ilman kohtua mullakaan onnistuisi. Onneksi on vaaleanpunainen ja vaaleansininen versio jo teineinä, ehkä musta tulee mummo 10 vuoden päästä.
Itkisin onnesta enkä edes harkitsisi aborttia. Ihan sama mitä sukupuolta olisivat, mutta lasten saaminen olisi unelmieni täyttymys.
Mielelläni pitäisin molemmat! Olisin ehkä alkuun järkyttynyt ja epäuskoinen, mutta samalla todella iloinen. Ehkä vähän miettisin mistä saadaan kaikille omat huoneet tässä talossa sitten aikanaan...
Miettisin mikä meni ohi biologian tunnilla ja mistä ne tulee ulos? m33
Nyt ihmettelisin suuresti. Minulla ei ole enää kohtua. Aiemmin olisin kiljunut riemusta. Toivoin aina. kaksosia. Sukupuolilla ei väliä.