Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä kasvatatte omassa pihassa ettei tarvitsisi ostaa kaikkea kaupasta?

Vierailija
04.09.2013 |

Kertokaa mitä ruokaa teillä kasvaa omassa pihassa ja mitä aiotte laittaa ensi keväänä, että ei tarvitsisi ostaa kaikkea kaupasta! Oman pihan ruoat on aina parempia.

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
04.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on omenapuita, viinimarjoja, vadelmia, raparperia, perunaa, tilliä, persiljaa ja lehtisalaattia, hernettä ja kesäkurpitsoita.

 

Olis ihana kasvattaa muutakin, mutta on niin pieni tontti, ettei isompi kasvimaa mahdu.  Täällä maalla saa kyllä juurekset ja ksvikset suoraan tiloilta, ei tarvi kaupasta ostaa, ei haittaa niin paljon.

Vierailija
2/11 |
04.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varhaisperunaa (kaikki syöty jo), sipulia (kuivumassa), juuriselleriä ja palsternakkaa, maa-artisokkaa, tomaatteja, herneitä, yrttejä. Porkkanaakin tekisi mieli, mutta kun sen ei tee mieli kasvaa meidän pihalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
04.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan nää normaalit, mansikkaa ja persiljaa laitoin aluksi, ennestään oli omenapuu pihassa joka ei tänä vuonna edes kukkinut, ja kirsikkapuska joka teki kaksi marjaa, nekin pahoja. Punainen herukkapuska ja vadelmapuska teki marjoja. Ostin viherherukan, siinä oli tosi hyvät marjat, ja meinaan laittaa karhunvatukkaa, saan tutulta taimia kun kuulemma leviää hirveesti.

Vierailija
4/11 |
04.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla kasvaa viinimarjoja, mansikoita, kirsikoita, luumuja ja omenia. Siemenistä laitan keväällä tomaattia, kurkkua, salaatteja, basilikaa, persiljaa, paprikaa, chiliä, herneitä, porkkanoita, retiisejä.

Vierailija
5/11 |
04.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Peruna, porkkana, yrtit. Herneet ja tomaatit syöty jo. Mansikat ja herukat pakkasessa, samoin omenasoseet.

Vierailija
6/11 |
04.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on marjapensaita. Lisäksi olen kasvattanut salaatteja, erilaisia yrttejä, pinaattia. Mitään juureksia en ole lähtenyt kasvattamaan, koska esim. perunaa ja porkkanaa saa niin halvalla ihan kotimaisina. Esim. eri salaatit ja pinaatti on jo suurissa määrissä hintavaa. Olen satsannut niihin ja lisäksi suht helppoja kasvatettavia sekä eivät tarvitse isoa tilaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
04.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Salaattia, tilliä, ruohosipulia, persiljaa, omenoita, mustaherukoita joka vuosi. Ollaan laitettu myös porkkanoita ja mansikoita joskus.

Vierailija
8/11 |
04.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä kasvaa lähinnä yrttejä (oregano, timjami, minttu, salvia, basilika, persilja ja korianteri) ja salaatteja. Tämän lisäksi pari mustikkapensasta, mansikoita amppelissa, chilipensas (siirtynyt jo sisälle) ja raparperi. Rivarin piha ei ole iso, mutta kuitenkin kohtalaisessa hyötykäytössä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
04.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Omenoita, viinimarjoja, raparperia, karviaisia, perunoita, porkkanoita, herneitä ja mansikoita. Ensi vuonna ajattelin laajentaa salaatteihin, paprikoihin, kurkkuihin jne :) Vaatii kyllä, että saan ostettua kasvihuoneen tai tehtyä jonkinlaisen itse :)

Vierailija
10/11 |
04.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Porkkanaa useampia lajikkeita, palsternakkaa, sipulia, valkosipulia, purjoa, mukulaselleriä, punajuuria, avomaankurkkua, salaattia, pinaattia, mangoldia, parsakaalia, parsaa, perunaa, kesäkurpitsaa, talvikurpitsaa, mustajuurta, lehtikaalia, muitakin kaaleja, mutta ne onnistuu miten kuten. Maissia, josta saa hyvänä kesänä satoa tai sitten ei. Joskus lanttua ja naurista. Härkäpapua, hernettä on lähinnä naposteluun, koska inhoan sen riipimistä. Maa-artisokka ei meillä jostain syystä viihdy.

 

Omenapuita on 2, 10 herukkapuskaa, 2 karviaispuskaa, 4 vadelmapuskaa, mansikoita. Pensasmustikka ja tyrni harkinnassa. Raparperi. Minttu, oregano, ruohosipuli, timjami, meirami, lipstikka. Yksivuotisia yrttejä myös. Tomaattia ja viiniköynnös kasvihuoneessa, pari kurkkuköynnöstä. Luumu ja kriikuna on istutettu, ei ole tuottanut vielä mitään.

 

Mun kasvimaa on mökillä ja melko suuri, rivarin piha on sen verran pieni että just omppupuu, marjapuska ja pari vihanneslaatikkoa mahtuu.  Nyt syksyllä  kaupasta ei tarvitse roudata ihan kaikkea. Mutta eihän salaattikaan mitenkään varastossa säily.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
04.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannabista.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi viisi kuusi