Olen lomautettu - kannattaako lapsen hankinta?
Olen ollut lomautettuna koronan takia nyt noin puoli vuotta. Myös pitkä lomautus todennäköisesti edessä.
Olemme miehen kanssa puhuneet perheen perustamisesta jo kauan. Olimme sopineet, että nyt syksyllä viimein tekisimme päätöksen ja ehkäisy jätettäisiin pois ja yritettäisiin. Kyseessä siis ensimmäinen lapsi molemmille, olemme 30 & 33 vuotiaita.
Tuntuu, että koronatilanne on pilannut kaiken eikä nyt kannata tällaisia päätöksiä tehdä, koska myös mieheni on pitkällä lomautuksella. Kuitenkin minulla ja meillä jo ikää sen verran ettei viitsisi vuosia odotella ja muuten paitsi työasioiden puolesta olemme molemmat valmiita perheen perustamiseen.
Taloudelliset asiat mietityttävät. Olen nyt ansiosidonnaisella - mitä kävisi, jos tulisin raskaaksi?
Kysymys kuuluukin: onko täysin järjetöntä jättää ehkäisy pois, kun molempien työt ovat epävarmalla pohjalla?
Kommentit (5)
Niin, nokun se just tässä mietityttää kun en tiedä miten selvitään. En tiedä raskausajan tuista mitään. En tiedä pitäisikö tätä asiaa vielä siirtää myöhemmäksi, toisaalta taas ei mitään tietoa kauanko tällainen tilanne kestää. Tuntuu siltä, että korona on pilannut kaikki tulevaisuudensuunnitelmat.
Ap
Jos on valmis elämään vähän niukemmin vauvan kanssa, niin tietysti kannattaa. Ei kaiken tarvitse olla uutta mitä vauvalle hankitaan, ei lapsiperheessä tarvitse tehdä kalliita lomamatkoja ja harrastaa mitään mihin ei ole jo ennestään mahdollisuus, leikkipuistossa keinuminen on lapselle ihan riittävä ajanviete.
Vierailija kirjoitti:
Jos on valmis elämään vähän niukemmin vauvan kanssa, niin tietysti kannattaa. Ei kaiken tarvitse olla uutta mitä vauvalle hankitaan, ei lapsiperheessä tarvitse tehdä kalliita lomamatkoja ja harrastaa mitään mihin ei ole jo ennestään mahdollisuus, leikkipuistossa keinuminen on lapselle ihan riittävä ajanviete.
Ongelmahan onkin enemmän se, että vanhemmalle ei riitä se kotipihalla kökkiminen.
kannattaa. Yhteiskunta tukee hyvin lapsiperheitä, varsinkin pienen lapsen äidillä on paljon turvatumpi asema kuin ilman lapsia olevalla.
Jos hankitte lapsen niin seuraavat 7-10 vuotta olette enemmän tai vähemmän työelämästä pois. Miettikää miten siitä selviätte ja miten sen järjestätte.