Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

jos olisit suomen kielen opettaja

Vierailija
30.08.2013 |

Ja opiskelija ei suostuisi kurssin alussa l kättelemään sinua, mitä tekisit?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
30.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Millä kurssilla kätellään opiskelijat? Joka tapauksessa en tekisi tuosta ongelmaa. Ilmeisesti taustalla on se, että opiskelija ja opettaja ovat eri sukupuolta ja opiskelijan kulttuuri/uskonto kieltää kättelyn. Ongelma on vasta sitten, jos opiskelija ei suostu kunnioittamaan opettajaa ja tämä asia alkaa häiritä jotenkin opetusta. Olen opinnoissani harkinnut suomen kielen opettajan ammattia, mutta päädyin kuitenkin toiselle alalle.

Vierailija
2/4 |
30.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esittämääsi tilannetta ei tapahtuisi, koska en missään nimessä haluaisi kätellä oppilaitani. En muista itsekään koskaan olleeni kurssilla, jossa opettaja olisi kätellyt oppilaita, en lukiossa, yliopistossa enkä kansalaisopistossa. Sellainen ei yksinkertaisesti tulisi mieleeni.

Valitsemasi ammattinimike implikoi, että opettaisin suomen kieltä sellaisille opiskelijoille, joiden äidinkieli ei ole suomi. Tällöin todennäköisesti olettaisin, että opiskelijan kulttuurissa ei ole sopivaa kätellä (opettajia? naimisissa olevia naisia? vastakkaisen sukupuolen edustajia?) enkä miettisi asiaa sen kummemmin.

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
30.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiedä yhtäkään suomen opettajaa, joka kättelisi oppilaitaan kurssin alussa. 

Vierailija
4/4 |
30.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

En kättelisi. Steinerkoulujen juttuja nämä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yhdeksän viisi