Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Sisustuksemme (ja tämä ei ole mikään vitsi)

Vierailija
28.08.2013 |

Meillä on koko sisustus mäntyä. Ostettu joskus 90-luvulla. Taisi olla jo silloin out, kun edullisesti saimme. Mäntyinen sohvapöytä ja samaa sarjaa pienempi pöytä, jolla lehtiä yms. Mäntyinen lasivitriini (luit oikein) ja mäntyiset kirjahyllyt, täynnä kirjoja tosin. Vanha sohva, muttei antiikkia vaan epämääräistä ysäriä sekin.

 

Näin asumme, eikä edes hävetä. Silloin tällöin saan uudistuspuuskan ja selailen päivän, pari sisustuslehtiä, sitten asia taas unohtuu. Voin kuvitella, että monet kohottelevat salaa kulmiaan meillä käydessään, ettei kasari-ysärimpää voi olla, onko tämä vitsi tai jotain.

Emme ole edes köyhiä.

 

Löytyykö muitakin kaltaisiamme?

Kommentit (30)

Vierailija
1/30 |
28.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä mäkin huolin mitä vaan kun lähdin opiskelemaan mutta sen jälkeen kun aloitin työelämässä olen ostanut huonekaluja joista tykkään. Hintalappu ei määrää. Olisithan sä voinut laittaa banaanilaatikon keskelle huonetta ja siihen joku hylätty vanerin pala, jos halpa on tärkein kriteeri

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/30 |
28.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tjaa, meillä oli tuollaista 90-luvulla, kun opiskelijoina rahaa oli aika niukalti. Sen jälkeen kalustus on vähän kerrallaan uusittu, mutta ei toki vain sen takia, että se on ysäriä ja kasaria ja vanhanaikaista vaan sen takia, että pikkulapsiaikana es kärsi erinäisiä kolhuja ja piirroksia ja vanhempien makuhuoneen sänky on käytännössä ainoa jäljellä oleva osa siitä. No pirtinpöytä on viety mökille, mutta sekin oli siinä kunnossa, että oli pakko hioa ja maalata, kun joku oli åiirtänyt pöytälevyyn kein kunnolla mustekynää puuhun painaen. Joten nyt se on keltaharmaa, eikä männyn värinen.

 

eli tavallaan olen kuten ap: olen niihin vanhoihin kalusteisiin ihan tyytyväinen, enkä vaihtele trendien mukaan. Meillä ne vaan elivät elämänsä ja suurimmalta osalta se sinänsä ihan hyvä ja hyödyllinen elämä päättyi jo.

Vierailija
4/30 |
28.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ai niin, keittiön puolella mäntyinen linja  jatkuu. Keittiön kaapistot, ruokapöytä ja tuolit kaikki mäntyä. ap

Vierailija
5/30 |
28.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei sen ole väliä, mitä teillä on, jos itse tykkäät. En näe syytä, miksi pitää koko ajan olla vaihtamassa huonekaluja. Kuten sossu ihmetteli 5 vuotta sitten, eikö me tarvita muuttaessa uusia sohvia ja hyllyjä. Sanoin, että vanhat kelpaa ihan hyvin. Kai meillä sitten on elämänhallinta hukassa...=D Sanoisko niin, että huonekalut on sellaisia, että ei hyvän tilalle jaksa miettiä uusia, vaikka nykyään ollaan töissäkin.

Vierailija
6/30 |
28.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä taasen olen sisustusintoilija! Mutta en todellakaan mitenkään kohttele kulmiani, jos käyn kylässä sellaisessa "out" sisustuksessa. Makuja on niin erilaisia, ja itse ajattelen, että jokaisella on oikeus asua selaisessa kodissa kuin itse viihtyy, oli se sitten Aaltoa/Countryhome tyyppistä, tai mäntykalusteita jne. Pääasia, että ihminen itse tykkää ja viihtyy.

 

Eikä kaikki jaksa tai halua nähdä vaivaa kauniin sisustuksen värkkäämiseen. Tai halua maksaa penniäkään sisustuksesta, mielummin esim. matkailevat, säästävät tmv.

 

Jos kävisin teillä, ajattelisin varmaan, että on kodikasta, ja ette ole mitään trendien perässä juoksijoita.

 

Meillä taasen itse panostan paljonkin (näen vaivaa ja mietin ideoita jne) sisustuksen eteen, säästän rahani huonekaluihin jne. Mutta toisaalta en panosta itseeni, esim ulkonäkööni. En käy kosmetologilla tai kalliilla kampaajalla, solariumissa, tai lakkaa kynsiäni jne. Joku voi taas ajatella minusta, että miksei tuo yhtään panosta laadukkaisiin vaatteisiin, asusteisiin tai kampaajalla käyntiin jne.

 

Kukin tehköön elämänvalintansa omien kiinnostuksen kohteiden mukaan, eikä minkään "suuren yleisön" paineesta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/30 |
28.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Osta hiomapaperia ja maalia ja uudista ne, siis jos mänty tökkii.

Itse tykkään kyllä puusta, mutt meillä on paljon koivua.

Vierailija
8/30 |
28.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei! Myy minulle antiikkipetsattua olevat mäntyiset tv-taso, lipasto tai parisänky!! Etsin juuri niitä!! Kerrossänkykin hakusessa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/30 |
28.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko ne siis ihan "oikeaa puuta" eikä siis mänty + lastulevyhässäkkää? Jos vaihtelua haluatte niin vetästkää niihin päälle joku tumma/vaalea puuöljy niin saatte vähän muutosta. Taidatte olla aika ekologia ja hyvä niin!

Vierailija
10/30 |
28.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

korjaus EKOLOGISIA..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/30 |
28.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luin juuri hiljattain, että mänty on vahvasti tulossa takaisin. Meillä on mäntypanelointi katossa, eikä tulisi mieleenkään maalata sitä vaikkapa valkoiseksi.. Ekana yönä tuli mukava mökkifiilis, kun tuijottelin katon oksankohtia.

Vierailija
12/30 |
28.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

ite ainakin katon enemmän onko asunto siisti ja viihtyisä. Ihan sama millainen luukku, kunhan se on siivottu, sohvanurkkaus suht pehmeän ja kutsuvan oloinen, keittiö puhdas ja valoisa jne. Ihan sama onko nuo mäntyä tai muovia. Eikä sillä edes loppupelissä ole väliä miten joku kaveri asustaa, omapahan on mieltymyksensä :D

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/30 |
28.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mänty ja muut lämpimät puusävyt ovat taas in, korkeakiilto-valko-lastulevy-lookki on out. Ainakin jos kansainvälisiä sisustuslehtiä on uskominen.

Vierailija
14/30 |
28.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toisaalta on kyllä aika järkyttävää uusia hyväkuntoisia kalusteita ihan vaan muodikkuuden takia.

 

Minäkin käytän rahat mieluummin vaikka matkusteluun kuin sisustuksen uusimiseen (jos on ehjää ja siistiä).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/30 |
28.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minäkin suosittelisin keittiökaappien ovien maalausta, jos ovat vielä hyvässä kunnossa vaikkapa jossain automaalaamossa, jotta jälki siistiä. Samoin ehkä keittiön pöydän kannen voisi maalata. Muut kalusteet sitten vaihtoon pikkuhiljaa, kun talous antaa myöten.

Mulla mökillä kiitettävästi 70-80 luvun mäntykalusteita (sohva, nojatuolit,pöydät, penkit, sängyt) mutta eipä ne oikeesti haittaa. Se vaan sopii vanhan mökin tyyliin.

Vierailija
16/30 |
28.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä olen tarkka omasta sisustuksestani, mutta muiden kotien arvioiminen on mun mielestä tosi junttia. Jokainen asukoon niinkuin haluaa, pääasia, että itse viihtyy. Ja eikös mäntykalusteet ole kovaa vauhtia tulossa takaisin muotiin :)

Vierailija
17/30 |
28.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jokainen elää makunsa mukaan. Viihtyisää voi olla, vaikka on vanhanaikaista ja usein itseasiassa liian modernit on tylsiä ja epäviihtyisiä.

 

Mun vanhempien huonekalut on 70-80 -luvun taitteesta. Tykkäävät kovasti ja onhan ne laadukkaita. Esimerkiksi nahkasohva on käsittämättömän priima edelleen, vaikka ikää 35 vuotta. Miksi heittää vanhaa ja hyvää pois? Epäekologista se on ja jos itse viihtyy, niin mikäs siinä. Eikä se rahasta ole kiinni heilläkään. Ehkä sitä rahaa onkin juuri sen takia niin paljon, kun tyydytään vähempään ja on eletty säästeliäästi.

Vierailija
18/30 |
28.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

En halua uusia huonekaluja. Olisi kuin hylkäisi vanhat ystävät! Luulen, että pidän nämä vielä seuraavat 20 vuotta ainakin :D Tai ehkä senkin yli.

Kerroin tämän vain, kun on tullut joskus muutamaa sisustusblogia vilkaistua ja täälläkin sisustuskeskusteluja aina silloin tällöin. Ja huomaahan kaverien luona käydessään, että on hiukan päivitys vaiheessa meidän stailauksesta. Mutta viihdyn juuri näin. Sohvan voisi ehkä joskus uusia, kun se on jo niin aikansa elänyt ja jouset niin huonot, että  takapuoli kohta tömähtää lattiaa vasten siihen istuessa. ap

Vierailija
19/30 |
28.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kai tuossa mitään, mätsäävät varmaan hyvin yhteen :) Toivottavasti pinnat ovat jotain muuta kuin mäntyä...

 

Näin nimittäin taannoin jakson siitä sisustusohjelmasta, missä aina kolme suunnittelijaa kilpailee mahdollisuudesta saada stailata kohde parempaan myyntikuntoon annetulla budjetilla. Ei jessus sentään... Kohteena oli kaksikerroksinen talo, jossa ihan kaikki pinnat olivat mäntyä. Siis KAIKKI. Katot, seinät, lattiat, jopa väliovetkin! Eteisestä lähtien yläkertaan asti. No siinä on sarkaa alkaa tuota duunaamaan... Budjetti vaan oli onnettoman pieni, etteipä siellä juuri suurta muutosta saatu aikaiseksi. Vai valitsikohan omistajapariskunta juuri sen stailaajan, joka vähiten purki sitä heidän mäntyänsä...?

 

Itsellä huonekaluissa pyökkiä, osa tammea, pinnat valkoiset.

Vierailija
20/30 |
28.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikö se ole pääasia, että viihtyy kodissaan?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kaksi seitsemän