Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Oikomishoidon yhteydessä tehtävät hampaan poistot

AuneEmilia
16.08.2020 |

Onko jollain kokemuksia oikomishoidon yhteydessä tehtävistä hampaan poistoista? Mulla on otettu hampaita pois mutta nyt on tulossa Ensimmäinen pysyvän hampaan poisto. Pitääkö/tarvitseeko siihen valmistautua jotenkin?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
16.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei?

Vierailija
2/5 |
16.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on otettu 4-6 hammasta pois, hammaslääkärit ei pysy mukana mikä on mikäkin hammas.

Purenta on päin honkia vieläkin mutta en jaksa enää yli nelikymppisenä antaa oikoa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
16.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun kahdelta lapselta on poistettu pysyviä hampaita oikomisen yhteydessä.  Kummaltakin poistettiin neljä hammasta, olikohan kulmahampaat sekä ylhäältä että alhaalta. Kaksi hammasta kerrallaan poistettiin.

Vierailija
4/5 |
16.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tarvitse sen kummemmin, itsellä revittiin edestä 4 hammasta pois tieltä, että saatiin hampaile tilaa suoristua kunnolla. Ainoastaan ikeneen laitettava puudute tuntui ikävälle. Itsellä ohjeena oli ettei saa syödä/puhua tuntiin, pariin, koska huuletkin puutuivat niin paljon, että niitä olisi vahingossa varmaan voinut puraista alahuulta. Eli syö ennen toimenpidettä joka tapauksessa, riippumatta mitä hampaita sinulta poistetaan. 

Vierailija
5/5 |
16.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulta on poistettu monta pysyvää hammasta oikomishoitojen yhteydessä.. Poistot ovat onnistuneet hyvin.  Hampaat puudutettiin, joten ei sattunut.  Tärkeintä on pitää poistokuoppa puhtaana ja varoa, ettei verihyytymä irtoa heti. Takahampaiden, erityisesti viisaudenhampaiden poistokuoppiin voi muuten joskus tulla  "kuivan kuopan syndroma". Sen aiheuttamaan kipuun on onneksi olemassa myös hoito.

Ehkä ei kannata syödä siemenpitoista ruokaa heti poiston jälkeen. Minulla jumitti siemen kuoppaan, hyytymä irtosi ja sitten tuli tuo syndrooma.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yhdeksän kuusi