Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Suomalaiset osaavat hävetä kaikea ja se ei ole hyvä asia

Vierailija
16.08.2020 |

Tiedätte varmaan vanhan vitsin ranskalaisesta, amerikkalaisesta ja suomalaisesta, jotka tiirailivat norsua. Ranskalainen tuumaili: ”Minkähänlaista ruokaa norsusta voisi laittaa?”. Amerikkalainen puolestaan pohdiskeli: ”Kuinkahan paljon rahaa norsulla voisi tehdä?”. Suomalainen mietti mielessään: ”Mitähän tuo norsu minusta ajattelee?

Siinä on ajattelemista. Meille kaikille.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
16.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomalaiset ovat onnellisia saadessaan hävetä ja haukkua oikein sydämensä kyllyydestä itseään, toisiaan ja kotimaataan.

Vierailija
2/7 |
16.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen suomalainen, enkä häpee mitään. Ei juurikaan kiinnosta, mitä muut minusta ajattelevat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
16.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on kansakuntana varmaan maailman huonoin itsetunto siis kun mietitään yksittäisen kansalaisen itsetuntoa. Onhan se jo parantunut paljon ja ehkä joskus sadan vuoden päästä taas paljon lisää. Lapsia kehutaan ja kosketaan jo paljon enemmän kuin viisikymmentä tai sata vuotta sitten. 

Vierailija
4/7 |
16.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ajattelin juuri tänään miten tervettä itsetuntoa ja ylpeyttä saisi kehiin. Tulin siihen tulokseen, että ei mitenkään, koska medialle on tärkeämpää paukuttaa BLM, trans jne. juttuja.

Vierailija
5/7 |
16.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomalaisten huonosta itsetunnosta ja itseinhosta johtuu sekin, miksi kumarramme muualta tulevia ja käännämme selkämme omillemme.

Vierailija
6/7 |
16.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syynä on liiallisuuksiin viety empatian korostaminen, sosialismi, globalismi. Sekä tuo typerä tasa-arvo kasvatus jonka mukaan kaikki ihmiset ovat yhtä arvokkaita, myös sekin että kaikki eläimetkin olisivat muka arvokkaita.

Ihmisen alkuperäinen ja luonnollinen on  tuomittu jonkinlaiseksi sairaudeksi, sosiopaatiksi, psykopaatiksi, narsismiksi yms. keinotekoisilla termeillä. Ihminen on luonnostaan itsekäs eläin, eikä todellakaan kuulu  olla mikään sosiaalinen eläin jonka pitäisi aina murehtia kaikkien ihmisten tai eläinten hyvinvointia.

Mutta ei toisaalta yllätä, koska heikot yksilöt haluavat yrittää alistaa heitä vahvemmat yksilöt heikompien yksilöiden tasolle suunnilleen kaikissa asioissa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
16.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomalaisten hauras itsetunto ei kestä, kun heikommassa asemassa olevia huomioidaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä neljä neljä