Homeallergiset!!
Heippa!
Osaisiko joku auttaa asiaa kokenut auttaa..
Olen ollut nykyisessä työpaikassani helmikuusta lähtien, jolloin tämä hel...vetti alkoi..
Ihon kutinaa, kuin pölyhiukkasia tippuisi iholle tai jokin pieni itikka kävelisi iholla, pääsääntöisesti kasvoissa, palan tunne kurkussa, verestävän tuntuinen kurkku,nenän tukkoisuus, kuumeinen olo, huimaus, rytmihäiriöt, väsymys, pahoinvointi ja hengitysteiden vinkuminen ja pihinä sisäänhengittäessä. Antihistamiinit eivät juurikaan auta, vain lisäävät väsymystä. Pesuhuoneessa haisee home, sakea vanha "karhea" haju, eli homeen haju.
Asuin huhtikuussa asunnossa, jossa samoja ongelmia, vielä vain pahempina, makkarin ilmastointikanavasta tuli n. -1-2 kertaa tunnissa homeen hajuinen pöllähdys, kostealla kelillä haisi vain makehko kumimainen tuoksu. Tällöin en pystynyt nukkumaan, poskiin särki, päätä särki, jatkuvia painajaisunia, nenän tukkoisuutta ja myöskin tuota ihon kutinaa ja hengitystieoireita.
Muutin asunnosta pois ja oireet helpottuivat. Mutta edelleen töissä oleminen on hankalaa näiden oireiden kanssa. Olin 4 päivää eri osoitteessa, eli kaikki vapaapäiväni ja mitään oireita ei tuona aikana ilmennyt.. vaan nyt kun taas palasin töihin..
Miten tulisi toimia ? Iho-pistoskoe ? Miten näitä oireita hoidetaan ?
Sairasloma, vai miten ?
Kommentit (5)
Hometta ei voi testata prick-testillä mutta verikokokeessa näkyy jos olet pahasti altistunut.
Pois niistä tiloista ja pysyvästi! Ei auta mikään allergialääke kuten jo mainitsit
Olet altistunut ainakin kahdelle eri homelajille (niiden erittämille myrkyille) ja ainut keino on välttää niitä tiloja kunnes on remontoitu ja pahimmassa tapauksessa ei voi remontin jälkeenkään olla rakennuksessa
Tämä kamala tilanne tulee pahentumaan Suomessa jos ei aleta toimimaan ja aika helvetin nopeesti!!
Skidit pääsee homekouluistaan parakkeihin opiskelemaan mutta sairaalat, vanhustenkodit ym on ihan eri juttu
HUS:n sairaaloissa on miltei jokaisessa homeongelma, Iho- ja Allergiasairaalaa myöden. Ei ole pikkujuttu
Jos mitenkään mahdollista, älä mene sinne työpaikallesi. Lääkärit ei muka tajua tätä ongelmaa vieläkään eikä diagnoosia ole.
Luepa suomi24.fi sivuilta homeesta jossa joku ns lääkäri2 inttää tästä aiheesta.
Jos tulee sateinen syksy, kesän aikana parantuneet oireilee vielä pahemmin
Voimia paljon sulle!
KiitoS!
Saako verikokeeseen lähetteen lääkäriltä vain pyytämällä vai onko tuo vasta inttämisen ja tappelun tulos ? En olisi täällä jos ei olisi pakko, mutta tällä menolla on varmaan jäätävä palkattomalla sairaslomalle, mikäli lääkäri ei tuota näe sairasloman syyksi ?
En ymmärrä, tästä aiheesta on niin paljon puhuttu ja ihmiset oireilevat enemmän vai vähemmän, niin miksi tätä ei diagnosoida jos kerran luetellaan terveysriskiksi!!
Ja muutkin kuin homeet voivat aiheuttaa näitä oireita... Itse olin vuosia töissä vanhassa rakennuksessa...parille työkaverille puhkesi astma, itse oireilin muuten vain pahoin, juuri kuten itse yllä kuvailit. Parikin eri mittausta tehtiin työpaikalla, varsinaista hometta ei löytynyt vaikka syksyisin vesi valui seiniä pitkin rakennuksen kellariin. Ilmastointiputkissa oli peittämätöntä vuorivillaa jotka peitettiin, tällä ei ollut mitään positiivista vaikutusta. Itselle tehtiin allegiatestit, ei homealtistusta. Oireet pahimpina juuri sateisilla keleillä ja jos flunssa osui yhteen näiden kelien kanssa niin oi ja voi. Oireet helpottuivat vasta kun rakennuksesta lähdettiin mutta vielä parin vuoden kuluttua oireilua rakennuksissa joissa jotain häikkää ilmassa kuin myös sateisilla keleillä.
Summasummarum...eli vaikkei mittauksissa löytyisikään hometta eikä testeissä homealtistusta niin et ole harhaluuloinen...näistä ei vaan tiedetä tarpeeksi...
Riippuu ihan lääkäristä joutuuko vääntämään rautalangasta koska esim minä pääsin Allergiasairaalaan tutkimuksiin vasta kun sain niin rankan allergiareaktion että joudun päivystykseen tippaan.
työterveyshuollon ja työsuojelun kautta asiaa selvittämään.