Dohan mm-kisoissa liian pienissä pikkupöksyissä lenkkeillyt ja paikallisissa asukkaissa pahennusta herättänyt juoksijatar antaa kovaa kritiikkiä – ei annettu mahdollisuutta huippuaikaan Turussa
Suomen huippujuoksijaa Sara Kuivistoa, 28, ottaa päähän tapahtumat tiistaina Turun Paavo Nurmi Gamesissa.
– Olen vähän pettynyt, kun kisa oli mitä oli. Olin tähdännyt mun huippukunnon elokuulle ja sen piti olla mun kauden pääkisa. Sitten sain yksin juosta kovassa tuulessa, kyllä se harmittaa, Kuivisto sanoo.
Kommentit (5)
Vierailija kirjoitti:
Kuuma kissa.
Kuumaverinen ehkä mutta kaukana kissasta
Olihan siinä jänis, joka juoksi ekan kierroksen alle minuuttiin. Saran kunto ei vaan riitä huippuaikoihin.
Katsoisin yleisurheilua ehkä ihan mielelläni aika ajottain, nimenomaan juoksuja, jos naisten asut olisivat samanlaisia kuin miehillä, eli ei-ylitiukkoja ja niukkoja hepeniä. Harmi että pilataan urheilu seksismillä. Mahtaako nämä kisut ja misut yhtään ajatella minkä vaikutelman antavat tytöille ja naiskatsojille, ja tietysti pojille ja miehillekin.
Tympäännyttää tämä seksin tunkeminen kaikkialle. Kyllä se kertoo huonosta itsetunnosta, vaikka intersektionaaliset "feministit"(oikeasti sovinistit) tietysti voimaantuvat aina kun nainen tekee itsestään pornahtavan hahmon tai narrin.
Kuuma kissa.