Lapsen harrastusmorkkis
Asumme pienellä paikkakunnalla. Lapsi aloitti tietyn urheilulajin harrastuksen neljä vuotta sitten. Lapsella on palava into lajiin. Emme kuitenkaan laittaneet lasta paikkakunnan joukkueeseen, vaan hän kävi kesäkouluissa, pelaili pihalla tai kävi ryhmissä, joissa treenattiin kerran viikossa.
Nyt sitten päätimme, että lapsi saa aloittaa lajin harrastuksen ja olemme valmiita kuskaamaan hänet lähikapunkiin kolme kertaa viikossa.
No, omasta mielestämme taitava lapsi onkin tuossa kaupungin joukkueessa ihan aloittelija, sillä muut ovat treenanneet monta vuotta useasti viikossa.
Harmittaa ihan tosi paljon, ettemme antaneet hänen mennä joukkueeseen 5-vuotiaana, kun hän oli tosi innostunut, vaan lykkäsimme harrastuksen aloitusta 9-vuotiaana.
Onko lapsella enää mitään toivoa kehittyä lajissa samalle tai melkein samalle tasolle muiden kanssa vai tässäkö se oli, lapsen pitää jatkaa loppuelämänsä harrastelijajoukkueessa?
Kommentit (10)
Mitä sitten vaikka pelaakin alemmalla tasolla? Jos ei tähtää ammattilaiseksi, miksei saisi olla siellä tasolla? Kyllä monet pieninäkin aloittaneet ovat alemmalla tasolla, eikä se ole mikään häpeä. Siellä vaaditaan vähemmän, joten harrastaa voi ihan huvin vuoksi, vailla menestymisen paineita.
Onko teillä siis pitkät kuskausmatkat vai miksi lapsi ei aloittanut jo 5-vuotiaana siellä isommalla paikkakunnalla? Tähtääkö lapsi ammattilaiseksi?
On pitkät matkat ja ajattelimme, että harrastuksen ehtii aloittaa myöhemminkin. tarkoitus on siis vain harrastaa, ammatin saa sitten muualta.
Onko kellään kokemusta, että lapsi olisi aloittanut urheiluharrastuksen muita myöhemmin, mutta kirinyt sitten muun porukan kiinni?
jalkapallossa meillä tyttö aloitti 10v, moni joukkueesta pelannut 6v asti. Puolessa vuodessa kiri taidoissa kiinni. Oli pelannut koulussa välitunnilla ja omalla pihalla aikaisemmin. Nyt 2v pelannut ja neljän parhaan joukossa 15 pelaajaa...
Ihan hyvä vaan ettei viisvuotiaan tarvinnu alkaa tosissaan paahtamaaan vaan sai olla lapsi. Kolme kertaa viikossa samaa harrastusta kuulostaa 9-vuotiaallekin tosi paljolta. Mutta antakaa lapselle mahdollisuus saada muut kiinni, eiköhän se siitä.
Jostakin se on aloitettava, ja varsinkin joukkuelajissa aika paljon merkitsee nimenomaan joukkueeseen sopeutuminen ja pelisilmä. Ei Venäjä voittanut jääkiekon maailmanmestaruutta teknisten huippuyksilöidn ansiosta, vaan mestari on paras joukkue. Voi hyvinkin olla, että kyse ei ole niinkään teknisten taitojen puutteesta kuin joukkueen rakentamisesta.
Eikä ole oikein toisia kohtaan, jos ihan ulkopuolinen tulisi suoraan ykkösjoukkueeseen, nimenomaan joukkuepelaamisen vuoksi. Ei edes taitavaa tähtiyksilöä mielellään oteta siihen suoraan, sillä koko joukkue voi hajota kun pelaaminen ei olekaan enää kivaa.
Harva niistä 5-vuotiaistakaan myöhemmin menestyy harrastuksellaan. Useat lopettavat murrosiässä. Olette olleet viisaita ja antaneet lapsen olla rauhassa lapsi ilman harrastuksen paineita. Nyt 9v lapsi osaa jo itse päättää kuinka paljon satsaa harrastukseen ja onko oikea laji. 5v tekee mitä vanhemmat sanovat.
On heitä, jotka ovat päässeet MM-kisoihinkin, vaikka harrastus on alkanut vasta 11-vuotiaana.
Antakaa lapselle aikaa, rohkaiskaa jos hän itse masentuu taitoeroista. Kehottakaa jatkamaan joukkueessa ainakin tämä kausi. Joulun tienoilla viimeistään huomaatte, miten lapsi on kehittynyt. Olen nähnyt omien lasteni harrastuksissa, miten ns. vanhana aloittanut saattaa saada pitkäänkin harrastaneet nopeasti kiinni, kun on motivoitunut. Jos lapsella on intoa, puhukaa myös valmentajalle tilanteesta. Tuossa iässä opitaan vaikka mitä jos vain innostusta piisaa.
Täällä taas ap. Kiitos kommenteista!
Olin aluksi huolissani lapsen teknisistä taidoista, niissä on toki muita jäljessä. Mutta isoin juttu on joukkuepelin opettelu. Lapsi on taitava kuljettamaan palloa ja tekee maalejakin, mutta pitää vielä pelata enemmän, jotta oppii yhteispeliä.
Tuossa ikäryhmässä on useim kolme tasoryhmää ja lapsi pelaa aina siinä huonoimmassa. No mutta, toivon, että lapsi malttaisi jatkaa kuitenkin vuoden, ja katsotaan tilannetta sitten uudelleen.