Lukion aloittava poika ei anna minun viedä häntä huomenna
kouluun ekana päivänä. Haluaa ehdottomasti mennä metrolla ja bussilla. Olin pyytänyt vapaapäivän huomiselle, että voisin viedä hänet ja katsoa, että pääsee perille ajoissa.
Kommentit (13)
Ei arvosta sinua. Potki pois heti kun täyttää 18.
Anna mennä yksin. Miksi paapot? Hän haluaa etäisyyttä ja itsenäisyyttä tunkeilevasta mamista.
Ei lukioon menevä tarvitse vanhempaa kaitsemaan tätä kouluun. Jos hän myöhästyy niin mitä sitten? Saa kuulla kunniansa koulussa jos siitä on haittaa. Ei tarttee helikopteroida.
Kummalla on enemmäm erityistarpeita, mammalla vai poitsulla? Vai onko poitsu tynnyrissä kasvanut?
No, anna pojan leikkiä isoa poikaa tämän kerran. Voithan kuitenkin laittaa hänelle aamuksi repun, vaatteet ja aamupalan valmiiksi. Sitten vielä pesaiset pojat puhtaaksi ennen vaatteita (muista dödö) ja peset hampaat. Sitten toivottelet hyvää koulupäivää ja kaikki ovat tyytyväisiä.
Oma lapsi ei halunnut minua yläasteellekaan joten miksi tunkea väkisin? Jokainen muistaa teini-iän ja sen kuinka noloa oli äidin helmoissa. Anna lapsen itsenäistyä.
Joko on oppinut nukkumaan omassa sängyssä, vai nukkuuko vielä sun viekussa? Miten lusikkaruokailu sujuu, vai syökö vielä sormiruokaa?
Tiedän tunteen. Meillä 35v poika sai töitä ja olisin halunnut saattaa työpaikalle ensimmäisenä aamuna muttei antanut :(
Ei minunkaan poika. Sanoi menevänsä tyttöystävänsä kyydissä mopolla.
Vierailija kirjoitti:
Tiedän tunteen. Meillä 35v poika sai töitä ja olisin halunnut saattaa työpaikalle ensimmäisenä aamuna muttei antanut :(
Jaxuhali
Tällä hetkellä vanhemman yksityiskyyti ruuhkametron sijaan voi olla hyvinkin perusteltu.
Onko kyseessä naapurin poika vai joku muu?