Olen työtön ja lähden opiskelemaan työkkärin tukemana
ammattikorkeakoulun aikuispuolelle iltaisin. Saan korotettua ansiosidonnaista kahden vuoden ajan, mikä tarkoittaa mulle 2200 euroa kuukaudessa käteen. Ihan järjetön summa, kun ajattelee vielä että saan olla päivät kotona, hoitaa kotihommat rauhassa ja tehdä kouluhommia. Neljä iltaa viikossa olen koulussa. Tosin yritän joitain kursseja siirtää päiväpuolelle, jotta ei mene ihan kaikki arki-illat siellä.
Olen todella tyytyväinen ratkaisuuni lähteä opiskelemaan!
Kommentit (12)
Hienoa ap! Minäkin olen opiskellut jo kaksi vuotta ns. omaehtoisia opintoja AMK:ssa. Tosiaan ansiopäivärahan saa korotettuna aluksi + päälle tulee aina 9 €/ arkipäivä veroton ylläpitokorvaus (joka tekee jo parisataa euroa enemmän käteen kuussa, riippumatta siitä saako ansiosidonnaista vai muuta päivärahaa kuten työmarkkinatukea).
7 vielä lisää, että opiskelen ihan päiväopintoina ns. nuorisopuolella, vaikka olen jo keski-ikäinen. Sosiaalialan kyseessä.
Oletko ap varma, että nuo tuet tosiaan saa niihin iltaopintoihin aikuispuolelle?
Kiva, jos niin on! Sitten minäkin voin harkita...
Siis oletteko alunperin työttömiä, että tuollaisia summia saatte?
Itse olen työssä ja sieltä saisin olla 2 vuotta opiskelemassa aikuiskoulutustuella, mutta ei se kyllä noin huima ole eikä mitään ihmeen ylläpitokorvauksia siihen päälle tule.
Omaehtoisen koulutuksen tukea saa max 500 pv eikä sitä periaatteessa saisi antaa uusiin opintoihin. Nykyisin työkkärissä on niin kiire, että jokainen työtön sen tuen saa, jos koulutus sinänsä OK. Tutut lähihoitajat opiskelee tradenomeiksi, vaikka lähihoitajille olisi töitä, tradenomeille ei.
Pitää olla joko työttömyysuhan alainen tai työtön yli 25-vuotias ennen koulutukseen hyväksymistä. Ja TE-toimistolta pitää olla etukäteen myöntävä päätös. Päätökset tehdään tapauskohtaisesti.
http://www.mol.fi/mol/fi/03_koulutus_ura/05_omaehtoinen_opiskelu/
[quote author="Vierailija" time="06.08.2013 klo 20:45"]
Omaehtoisen koulutuksen tukea saa max 500 pv eikä sitä periaatteessa saisi antaa uusiin opintoihin. Nykyisin työkkärissä on niin kiire, että jokainen työtön sen tuen saa, jos koulutus sinänsä OK. Tutut lähihoitajat opiskelee tradenomeiksi, vaikka lähihoitajille olisi töitä, tradenomeille ei.
[/quote]
Miten niin ei saisi antaa uusiin opintoihin? Tuo ei todellakaan pidä paikkaansa!
Yliopisto-opintojen kohdalla ohje oli kyllä joskus alunperin (v. 2010) tuollainen.
Mitä ihmeen korotettua ansiosidonnaista?
Se on jonkun oikeesti muutosturva, mutta on siis käytännössä korotettua ansiosidonnaista päivärahaa. Eli mulla loppui työt ja lähdin opiskelemaan aineita jotka tukee mun työllistymistä jatkossa.
Kerro ap mitä lähdet opiskelemaan tuohon tapaan? Ihan vain siksi kysyn, kun itsekin pyörittelen vinhasti päässäni ratkaisuvaihtoehtoja omaan tilanteeseeni. Kiinnostaisi kuulla.
Onnea opintoihin!