Tää on aivan kauheeta! Sairastuin 3 kk vauvan syntymän jälkeen ms-tautiin!!
Alkoi tulla outoja tuntemuksia ja oireita, meni näkö, huimasi, tavarat eivät pysyneet käsissä, jalat tuntuivat raskaalta. Neurologille passittivat ja tehtiin testejä, ja tässä ollaan. Vauva nyt 6kk ja mulla oma äiti kotona auttamassa hoitamisessa :( En tiedä miten selviän tästä. Kaikki tuli niin yllättäen :( Tauti taitaa kaiken lisäksi olla aika rajua sorttia. Onko mulla kohtalotovereita?
Kommentit (31)
Miksei niihin voi olla parantavaa lääkettä?! Ottaa niin paljon pattiin. Ms:hän on aika lailla nuorten naisten vitsaus.
Kahdella ystävälläni on ms. Toisella meni ensin todella huónoon jamaan ja joutui käyttämään kyynärsauvoja, mutta hän sai uuden lääkityksen ja on nyt opiskelemassa uutta ammattia.
olen ollut kotona lähes koko ajan, pelottaa ihmisten katseet, jos lähden äitini ja vauvan kanssa kaupungille. -ap-
Miksi ajattelet muiden katseita tai ajatuksia? Rohkeasti vaan ihmisten ilmoille ja toimimaan. Enemmän kotiin mökkeytyminen vammauttaa kun ms-tauti!
Oletko saanut terapeuttista apua sairauden hyväksymiseen, vertaistukea, sopeutumisvalmennuskurssi?
ja sen perusteella sanoisin, että älä lannistu: nykyaikaiset lääkkeet ovat hyviä ja niiden avulla useimmissa tapauksissa taudin kulku hidastuu huomattavasti ja olosi vielä paranee huomattavasti!! näin ainakin mieheni sukulaisten perusteella. alkuoireet ovat olleet pahat mutta niistä on päästy lääkityksellä eikä uusia ole tullut kovin kiivaalla tahdilla. tärkeintä on kai välttää stressiä eli esim. ei tavoitella työelämässä kovin vastuullista ja kuormittavaa työtä jne.
tsemppiä ja voimia paljon!!
Piikityksen olen aloittanut vasta kuukausi sitten. Tuloksia odotellaan...
löydät kohtalotovereita ja saat lisää tietoa sairaudestasi.
Ne hidastavat ja jopa pysäyttävät taudin kulun suurimmassa osassa tapauksia (julkkiksistakin mm. Saija Varjus liputtaa antioksidanttihoitojen puolesta ms-taudissa). Verikokeet ovat kalliit (n700e) lääkärin määräämistä vitamiini- ja hivenainelääkkeisiinkään ei tule kela juuri vastaan, mutta kun terveydestä on kyse... Antioksidanttiklinikoita on suurimmissa kaupungeissa ja kattavat nettisivutkin heillä on.
Itse sairastuin MS:iin muutama viikko sitten. Diagnoosi ei ole varma. Kahden pienen lapsen työssäkäyvänä äitinä, joka jatkuvasti oli menossa johonkin suuntaan, stoppi oli täydellinen. Mutta MS ei ole maailmanloppu. Sen kanssa voi elää, tehdä töitäkin (kai) vielä.
Katso kela> kuntoutujalle> kuntoutuskurssi, alahakemisto kurssitarjonta.
Siihen laitat MS tauti, niin saat kurssin tiedot näkyville. Sitten vaan hakupaperit sisään lääkärintodistuksen kanssa.
Tauti on kamala mutta voit tehdä itse jotain sen hidastumisen eteen. Fyysisestä kunnosta ja terveellisestä ravinnosta kannattaa pitää huolta. Kaikki sairastumiset voi romahduttaa kuntoa. Vaikka joku osa kropassa pettäisikin ja lakkaisi toimimasta älä luovuta vaan jatka sinnikkäästi itse kuntouttamista.
Suhtaudu varauksella kortisonipiikkeihin, niistä saatat saada hetken avun mutta romahdus voi ollakin sitten pahempi.
Kaverilla on MS-tauti ja sitä ei kyllä ulkopuoliset huomaa mitenkään.
En ole ihan varma miten menetellaan ms-taudin kohdalla, itse hoidatin sillä koko elämän kestäneen vetämättömyyden ja väsymyksen pois.
Idea on että veri tutkitaan todella tarkkaan ja katsotaan kaikkien vitamiinien, hivenaineinen ja rasvahappojen tilanne elimistössä. Tuloksien mukaan lääkäri määrää vitamiineja, hivenaineita ja rasvahappoja (saa apteekeista ja luontaistuotekaupoista) ja niille tarkat annostukset jotka on yleensä isommat kuin purkin kyljessä ja tällä tavalla pyritään saamaan elimistö tasapainoon. Yhdenkin vitamiinin puutos saattaa vaikuttaa toisen imeytymiseen ja kolmannen toimintaan joten kokonaisvaltaisesta asiasta on kysymys. Kontrollikäynneillä seuraillaan verestä hoidon etenemistä ja yleensä samaan aikaan veriarvojen parantuessa samaan tahtiin paranee selkeästi myös potilaan vaivat.
antioksidanttihoitojen on myös sanottu olevan täyttä huuhaata eli kriittisyyttä juuri näihin ns. vaihtoehtohoitohin. Tuskin ne mitään haittaavat, mutta ovat osittain hätää kärsivien ihmisten huijaamista, jotka tarttuvat epätoivoisesti kaikkiin mahdollisuuksiin parantua tai saada lievennystä tautiin.
Voimia ap:lle. Piikkihoito varmasti tuo tuloksia ja tauti saadaan remissioon ja kuriin.
Vielä piti sanoa että paahtaahan tämä Saija Varjuskin (tangokuningatar -96) keikkaa täysillä eikä tauti näytä häntä kauheasti hidastavan. Voimia!
Olen jo monta vuotta ihmetellyt tuota Saijaa, että miksei hän aloita lääkitystä, jos kerran tauti on. se kuitenkin parantaa ennustetta huomattavasti! Vai onko Saija vaan kerännyt symppis pisteitä ja keksinyt koko sairauden???
Saija Varjusta on hoidettu Karhulassa biolääketieteen klinikalla, nimi on Medilife. Istuin äskettäin kaksi iltaa sen johtajan Bengt Kevinin luennoilla ja hän kertoi nimenomaan esim. Saija Varjuksen hoidosta. On siis antanut luvan, koska haluaa auttaa muitakin. Hoidossa näyttelee suurta osaa ternimaito-ksylitolivalmiste nimeltään Xylicol.
Olen monia muitakin lehtijuttuja lukenut joissa sairastuneet ovat kertoneet samaa. Antioksidanttihoitohan on kuuluisa juuri hyvistä tuloksista ms-taudissa, vaikka apua sieltä saa moni muukin.
äkäiseen reumaan. En pystynyt kunnolla hoitamaan vauvaa. Kun mies oli töissä itkien vaihdoin vaippaa. Pelkkä vauvan nostaminenkin sattui niin valtavasti. Nyt on jo kivut lientyneet, mutta reuma on ja pysyy. Sinun tautisi on vielä ikävämpi kuin reuma, mutta voimia! Sinulla on hyvä syy nauttia kaikesta huolimatta elämästä; lapsesi.