mikä avuksi vauvan tulipunaiseen alapäähän, vauva itkee kun syötävä
rasvattu, jauhottu, pesty on!
-sinkki -perunajauho
vaippana samat vaipat kuin ennenkin
Kommentit (18)
ihan kokemuksella sanon. käy näyttämässä
Vauvan oloa saattaisi helpottaa vedessä istuminen, kylpeminen. Lorauta vaikka ruokaöljyä veden joukkoon.
sillä meillä on parantunu päivässä. Onko ripulia tai antibioottikuurilla? Anna lactophilusta niin rauhoittaa vatsaa.
Siis apteekista sibicort tai daktacort,meillä auttaa taaperon vaippaihottumaan tai sieneen.
että myös korvatulehdus aiheuttanut meidän lapsella noin vahvan ripulin.
pitää kokeilla noita kylpyjä... ja Bevitaa käytän itse käsiini ja huuliini joten sitäkin löytyy.
Kiitos avusta, pitää myös ilmakylvetellä, sain pienen nukahtamaan kainaloon.
Vierailija:
Etkai sä nyt samaan aikaan kuitenkaan jauhoa ja rasvaa???
aamulla oli jauhot ja nyt laitoin rasvat =)
Kyllä meillä terkkari ehdotti itse vaippaihottumaan ensin sibicortia ja päälle talkkia. Ja toimi meillä päivässä. Vaikka talkeissa sanotaan, ettei saa rasvan kanssa käyttää!
Mutta asiaan (tuotakin kannattaa kokeilla tuota sibicort-talkkiyhdistelmää): ILMAKYLPYJÄ (näillä ilmoilla tarkenee kaiken valveillaoloajan ilman vaippaa ja jos mahd, niin harso jalkoväliin unien ajaksii), vältä alueen räpläämistä (kun jotain keinoa kokeilet, kokeile päivän tai pari harva keino vaikuttaa heti) noi bepanthen tyyppiset voiteetkin on hyviä. Ja jos on kovin kipuileva, niin anna suppo!!!
jauhot nyt tässä vaiheessa. Niiden tehtävähän on pitää iho kuivana. Nyt iho tarvitsee kuitenkin suojaa ja kosteutta.
Ei siinä mitkään bepanthenit auttaneet, Sibicort paransi ihon ihan parissa päivässä. Terveydenhoitajan suositus.
Ei siis kovin näppärä jokapäiväisessä käytössä, mutta hoitaa rikkinäistä ihoa.
on myös aloe vera-voide.
Meillä on sellaista aloe vera concentrate-voidetta. On hyvä, jos iholla vaikkapa palovamma ja nopeasti on auttanut myös kakanpolttamiin, helpottaa oloa opeasti.
mahdollisimman paljon ilman vaippaa, ja ILMAN MITÄÄN RASVAA ILMAKYLVYN AJAN. meillä sama juttu aika ajoin, ja jo pari tuntia ilman vaippaa, ja rasvoja, ihan puhtaalla iholla auttaa.
tiedän tuon, ei voi edes asentoa auttaa vaihtamaan, kun kipu on tuskainen vauvalle.
ILMAN RASVOJA ILMAN VAIPPAA. kun laitat vaipan, niin PUNAINEN BEBANTHEN, OIKEIN KUNNON PAKSU KERROS.
Sinkkivoide ollut parasta. Mutta älä vaihtele liian usein mitä rasvaa laitat, vaan käytä jonkin aikaa samaa. Jos vaihtelet koko ajan, mikään ei ehdi vaikuttaa!
nimimerkillä kokemusta on ja ei enää koskaan perunajauhoja!
nyt on alapää taas terve ja lapsi iloinen =)
Kiitos avusta, mutta vanhat keinot tepsi, nyt vaan annan muuten niitä ilmakylpyjä, etten uudelleen saa alapäätä punaiseksi.
-ap ja iloinen 7kk vanha vauva-
terkkari neuvoi " tuulettamaan" vaipat, eli avaa kertakäyttövaippoja valmiiksi ennen käyttöä. Kai niistä jotain haihtuu, tiedä häntä.
Meillä auttoi myös apteekin Tenava rasvatalkki!
Anna ilmakylpyjä, siis pesu ja paljaana pötkötteleen