Punaviinin säilyvyys
Löysin kaapin perältä huoneenlämmössä säilytettyjä punaviinipulloja 2kpl. Pullojen kyljessä on v.2010. Uskaltaako enään juoda?
Kommentit (7)
Jos siitä on jo kolme vuotta sitten mennyt päiväys, niin en enääN joisi.
Kyljessä siis ei ole mitään parasta ennen päiväystä vaan valmistusvuosi :)
Riippuu viinistä, osa on tarkoitettu heti juotavaksi, osa on hyvää muutaman vuoden kuluttua pullotuksesta ja osa 2010 vuoden viineistä ei ole edes vielä saavuttanut parasta makuaan.
Lämpö ei tietenkään säilyvyyttä paranna, mutta onko teillä jotenkin poikkeuksellisen kuuma vai ihan normaali lämpötila asunnossa?
Pilalla eivät varmastikaan ole, jos ovat olleet normaalissa huonelämpötilassa.
Mistä muuten (avaamatta) tietää, onko kyseessä ollut heti juotavaksi tarkoitettu viini, vai sellainen joka paranee vanhetessaan? Jos nyt ostan 10 pulloa Biniä kaappiin, voinko vuonna 2027 tarjota ystävilleni mitä parasta vuosikertaviintä? :D
Kierrekorkki vai luonnon korkki, jos luonnonkorkki, niin pullojen olisi pitänyt olla vaakaasennossa. Avasin juuri tänään punaviinin jossa valmistumisvuosi on 2009 ja oli ruokajuomana ihan hyvää. Eli kannattaa kokeilla minkä makuista juoma on.
Jos 6 tarkoittama viini on tämä http://viinilehti.fi/viini/viinista-viiniin/hardys-bin-343-cabernet-shiraz-2011/ niin maku ei parane pitkässä säilytyksessä. Viinien valmistajien ja viinilehtien sivuilta löytää suositukset viinin säilytykselle.
Ootko vähän hassu? :)