Miksi masturboinnin lopettaminen muutti elämäni / M28
Lopetin runkkauksen ja pornon katsomisen vuosi sitten luettuani uusia neurotieteellisiä tutkimuksia pornon haitoista. Se ensinnäkin addiktoi ja aiheuttaa aivoissa samoja muutoksia kuin huumeet. Esimerkiksi pornorunkkaus näyttäisi aiheuttavan fyysistä vahinkoa otsalohkolle sekä turruttavan palkitsemiskeskuksen dopamiinitoiminnan, joka on kriittistä mielialalle, motivaatiolle ja keskittymiskyvylle.
Kun lopetin, kirkastui mielialani muutamassa päivässä ja tunsin muuttuneeni seksuaalisuuden orjasta takaisin siksi iloiseksi ja uteliaaksi ihmiseksi, joka olin lapsena. Yhtäkkiä elämää ei ole hallinneet enää pessimismi, motivaation puute ja seksuaaliset ajatukset vaan jokaisesta päivästä nauttiminen, motivaation itsensä kehittämiseen ja ylipäätään kiinnostus uusia asioita kohtaa.
Ja ainiin, alkoholismi hävisi myös. En enää tunne tarvetta ryypätä kokeakseni olono hyväksi. Alkoholismikin näyttäisi johtuvan ongelmista dopamiini D2 -reseptoreissa. Kun nämä reseptorit palautuvat pornorunkkauksen jäljiltä, muuttuu elämä täysin.
Kommentit (26)
En olisi halunnut kuulla masturboinnistasi ja alkoholismistasi. Pysytään siellä kaapissa, jooko?
Jenkeissä sinulla on paljon No Fap-hulluja kohtalotovereita. Niillä ei kyllä mieli ole kirkastunut vaan sumentunut pahemman kerran.
Liika on varmasti liikaa tässäkin asiassa, mutta tuollaiseen täyskieltoon en ihan usko, tai siihen että masturbointi olisi oikeasti noin haitallista, koska seksuaalisuus kuitenkin on osa meitä kaikkia. Toki sitä on aika ajoin hyvä arvioida kriittisesti, jos tuntuu että se menee liiallisuuksiin. Tuo porno vs ilman pornoa, siinä voi olla jotain perääkin, en osaa sanoa, mutta siinäkin näkisin että kohtuus on se juttu.
täällä toinen mutta ei pystynyt kuin 3 viikon selibaattiin. suosittelen kaikkia miehiä kokeilemaan.
huonot puolet on: hermostuneisuus, unettomuus, ja jatkuva stondis.
hyvät puolet: voi pojat! tuli tosiaan tunne että hallitsee jotain voimaa mitä muut ei hallitse siitä tuli todella mahtava olo.
kuitenkin miksi homma jäi kohdallani lyhyeksi selibaatiksi. yksi asia johti toiseen. luin illalla aku ankkaa ja katselin onpas milla magia aika mimmi. sitten avasin puhelimen netin ja ajattelin ettei parin kuvan vilkaisua voi haitata. ja sitten se olikin menoa.
mutta allekirjoitan ap mielen kirkastumisen ja sen henkisen voiman tunteen sitä ei voi sanoin kuvailla.
Huomautan että yöllistä siemensyöksyä unessa ei lasketa.
AP, hienoa kuulla monista positiivisista vaikutuksista mutta eikö pornon ja runkkaamisen voi nähdä myös erillisinä asioina? Itse en ole koskaan tottunut runkkaaman pornon kanssa eli en oikein edes "osaisi" yhtäaikaisesti. Tietysti liika runkkaaminenkaan ei hyväksi mutta ennemmin pornon näkisin tässä ongelmallisena.
Vierailija kirjoitti:
Koska vauvat.com on täynnä runkkareita. 🤣
Vauvat.com? Liittyy tähän palstaan miten?
P.S. Hyvä ja tärkeä nosto! 😄
Vierailija kirjoitti:
Silti miehen pitäisi runkata kerran päivässä, koska se vähentää eturauhassyövän riskiä. Pidä huolta terveydestäsi.
Lääkärit suosittelevat että mies saisi viikossa pari siemensyöksyä juurikin eturauhasen terveyden vuoksi. Jos on säännöllinen seksielämä niin hoituu siinä samalla mutta muuten pitää hoitaa itsetyydytyksellä.
Eihän siinä runkatessa tietenkään ole mitään pakko pornoa tuijottaa.
Eikö keho automaattisesti hoida eturauhasta yöllisillä siemensyöksyillä? Miksi sitä pitäisi tehdä itse?
Maturaatio on gifti.
https://www.reddit.com/r/ALLISMIND/comments/qzqxfr/no_fap_is_bullshit_m…
Vierailija kirjoitti:
En olisi halunnut kuulla masturboinnistasi ja alkoholismistasi. Pysytään siellä kaapissa, jooko?
1. Selaa omasta vapaasta tahdostasi seksipalstaa
2. Järkyty, kun huomaat jonkun kertovan itsetyydytyksestänsä
Aloitus on aika 0/5 mutta niin, eihän se että esim. vähentää masturbointia ja/tai pornonkulutusta tarkoita, että olisi seksikielteinen, jos sillä vähemmällä masturboinnilla saa sitten sekä siitä että kumppanin kanssa harrastetusta seksistä enemmän iloa irti. Sehän nimenomaan on seksimyönteisyyttä.
Tämä vaan tällaisena pointtina, kun helposti masturboinnin vähentäminen (tai jopa lopettaminen) tulkitaan seksivastaisuudeksi. Ei niinkään se määrä, vaan laatu. Jos verrataan esim. kerran päivässä tapahtuvaa laimeaa runkkua/seksiä kerran viikossa tai harvemminkin tapahtuvaan hyvään ja intensiiviseen runkkuun/seksiin, niin omien kokemusten mukaan tuosta jälkimmäisestä saa enemmän tyydytystä, vaikka se voi näyttää päinvastaiselta.
Vierailija kirjoitti:
Silti miehen pitäisi runkata kerran päivässä, koska se vähentää eturauhassyövän riskiä. Pidä huolta terveydestäsi.
Runkkauksen voi korvata nussimisella.
Silti miehen pitäisi runkata kerran päivässä, koska se vähentää eturauhassyövän riskiä. Pidä huolta terveydestäsi.