Ottaa päähän kun mikään tavara/tuote/masiina ei kestä nykyään yhtään mitään!
Ostin alle 2 vuotta sitten dysonin imurin. Nyt se meni rikki. Sain sen nipin napin vaihdettua uuteen ennen takuun umpeutumista. Elinikä näillä on varmaan juuri sen 2-3 vuotta.
Ostin pesutornin, kuivuri kesti 4 vuotta. Pesukone toimii toistaiseksi, mutta kolisee ja vinkuu niinkuin olisi vanhempikin peli.
Tv on 8 vuotta vanha, kuva särisee ja on epätarkka, vaikka siihen ei edes kosketa vaikka se seisoo tuossa aina paikallaan (ei kolhittu tms), mutta näköjään telsujakin saa ostaa useamman elämässä jos sellaista tahtoo katsella.
Osa varmasti tuuristakin kiinni, mutta olen kyllä kuullut muiltakin ettei laitteet nykyään mitään kestä. Eikä se kalliimpi ole välttämättä tippaakaan laadukkaampi kuin se halva, molemmat yhtä p*skoja.
Kommentit (3)
Astianpesukone ja keskihintainen merkkikone kesti 6 vuotta kun kevyellä käytöllä odotti aivan muuta kestävyyttä.Taas 10 vuotta vanha tv toiminut tosi hyvin ja hyvä kuva mutta kohta tuokin sitten mykistyy.
Eräs Ruotsalais imuri taas temppuili alusta saakka ja vaihto Fingerpori imuriin joka aivan toista maata.
Älyluurit ne vasta vitsi onkin, kerran tipautat ja lasi halki. Sitten porukka ostelee niiden jo valmiiksi naarmuuntumattomien panssarilasien päälle lisää panssarilaseja ja kaikenmaailman suojakuoria että pysyisi ehjänä. Ja eräänä sisäänrakennetun akun syistä käytettiin sitä, että puhelimista voidaan tehdä entistä ohuempia, LOL
https://fi.wikipedia.org/wiki/Suunniteltu_vanheneminen