Kotiruoka ideoita jakoon:mitä teillä syödään perus makaroonilaatikon lisäksi
Tympii perus ruuat mitä aina meillä kierrätän. tulee tehtyä lähinnä mm. makaroonilaatikkoa,lasagnee,kasvissosekeittoa,jauheliha/makkarakeittoa,jauhelihakastiketta,nakkikastiketta,kana-kermakastiketta,tortilloja......ideoita?
Kommentit (16)
Teiltä puuttuu kala- ja broileriruoat
- kermainen kalakeitto lohesta
- paistetut kalat (muikku, lohi, kuha)
- kalamurekepihvit
- broileria meillä syödään usein, filesuikaleista kastiketta tai paistetaan uunissa rintafileitä
- risotot
Riisiä ja kanankoipia, lihapullia pastan tai perunan kanssa, keitettyä perunaa ja graavikalaa, pippuripihviä ja wokattuja kasviksia, kymmeniä erilaisia pastaruokia, sushia, ruokaisia salaatteja (valitaan vihanneksia, jokin proteiini kuten kana, juusto, tonnikala, jauheliha ja jokin hiilari, kuten pasta, riisi, ohra, couscous tms.), hapankaalia ja possunlihaa tai makkaroita, nuudeliwokkeja, paistettua riisiä, paimenen piirasta, pelmenejä.
meillä tehdään paljon kiusauksia, sinne voi heitellä perunoiden lisäksi mitä milloinkin kaapista löytyy: kinkkua, broileria, kasviksia, juustoa, kalaa, jne.
lihapullia/pihvejä
pastavuokia/paistoksia
wokkeja
risottoa
gratiineita
Tähän aikaan kannattaa kokeilla kaalilaatikkoa tai kukkakaaligratiinia tai kukkakaalikeittoa. Tai tuorehernekeittoa.
ap, kaikki aloitukssessa mainitsemasi ruoat ovat siitä hyviä, että niitä voi varioida lähes loputtomasti. Teet kasvissosekeiton vaan eri kasviksista tai lisäät siihen kerman sijasta sinihomejuustoa. Laitat makaronilaatikkooon jauhelihan sijasta makkaraa tai kinkunpaloja. Lasageen bolognesekastikkeen sijasta jotain kalaa tai vihannesta Tai vaikka sieniä. Jauhelihan sijasta keittoon kalaa tai eri kasvikset kuin ennen.
kiusaukset onmyös hyviä ruia muunneltavaksi, eikä pidä tyytyä muuntelemaan vain sitä "lihaosuurra" vaan laittaa myös perunan sijasta mtai lisäksi vaikka porkkanaa, kukkakaalia, naurista, punajuurta, tms.
Burgundinpataa, kaalikääryleitä, kanakeittoa, pannupitsaa, pastaa eri sooseilla, karjalanpaistia ja makaronilaatikkoa. Välillä kasviskeittoja laidasta laitaan. Ei eineksiä, liha ja kasvikset mielellään luomua.
meidän perheen helpot ja nopeat lempparit:
keittoja esim. pinaattikeitto, kasvissosekeitto (mitä milloinkin, nyt suosikkina kesäkurpitsa-sipuli), tomaattikeitto, papu-pastakeitto. lisänä raejuustoa.
wokkeja tehdään paljon, kiireessä pakastevihanneksista. pannulle päätyy esim. wokkivihanneksia, pinaattia, sipulia, papuja, fetaa. lisäksi joskus esim. tummaa pastaa, quinoaa, ohraa tai couscousia.
patoja tehdään esim. simppeleimmin tomaattimurskasta, pavuista ja soijapaloista. tarjotaan hiilarilisukkeen ja raejuuston kanssa.
kastikkeita tehdään vähemmän. perus tomaattinen soijarouhekastike juustoraasteella ja raejuustolla tai pinaatti-kermakastike fetalla valmistuvat nopeasti.
uuniruuat on käteviä, kun saa esivalmistelujen jälkeen kädet vapaaksi. vuokaan vaan pastaa al dentena, kasviksia, tomaattimurskaa/kermaa, juustoja, soijaa, papuja, mitä vaan...
pakastimesta löytyy aina soijapullia, joita on nopea lämmittää uunissa esim. kesäkurpitsaviipaleiden kanssa. lisäksi kastike esim. rahkasta tai jogurtista. tsatsikin tai raita-kastikkeenkin tekee tosi nopeasti.
Pottumuusi on edelleen suosikki. Sen kanssa on riistakäristystä, lohta, lihamureketta, kuhaa, paistettuja muikkuja. Broileri suikaleita, riisiä ja wokkia meillä on aika usein. Ohrauunipuuro, helppoa ja hyvää.
kasi unohti salaatit!
lempparihdistelmiä esim. päärynä-brie, paprika-cashew, tomaatti-pesto-mozzarella, feta-parsakaali, halloum-mansikka... mut välillä myös just sitä mitä kaapista löytyy. tänään esim. illallisella salaattia, kurkkua, kesäkurpitsaa, paprikaa, pistaasipähkinöitä, korianteria ja vuohenjuustoa. lapsille lisäksi eiliset pennenloput ja kaikille lese-siemensämpylöitä.
TOSI hyvä ja helppo ja nopea kanaruoka:
Paista hunajamarinoitua broileria paistinpannulla (itse tykkään leikata filepihvit pikkupaloiksi koska suikaleissa on niin paljon huonoja osia). Lisää joukkoon purkki kookosmaitoa, kaksi tölkkiä ananaspaloja ja teelusikallinen punaista currytahnaa (löytyy joka kaupasta).
Tarjoa riisin ja kaali-paprika-salaatin kanssa.
Vie kielen mennessään, on makea eikä ollenkaan tulinen, kun laittaa currytahnaa vain sen teelusikallisen.
Tule kertomaan tänne, mitä tykkäsit!
ap, teidän ruokien ravintosisältö on lähes samaa tasoa jonkua Hesen kanssa....
En yleensäkään ymmärrä, miksi esim makaronilaatikkoa ja lasagnea pidetään terveellisinä kotiruokina, kun samaan aikaan puhutaan epäterveellisestä pikaruokaravintoloiden ruoasta. Siinä perushampurilaisessa on samoja aineksia kuin makaronilaatikossa...
Linssikeitto, kikhernekeitto, kasviscurryt voi nam... Uunilohi ja mozzarellatäytteiset lihapullat tomaattikastikkeessa myös uppoaa meillä milloin tahansa.
Perusruokana syömme esimerkiksi pistettua kuhaa, karitsapullia, lohisoppaa, souvlakia, pide-piiraita ja keftedeksiä. Viikonloppuisin usein kokataan ystävien kanssa jotakin vähän fiinimpää. Olemme lapseton pariskunta, joten voimme syödä, mitä haluamme, eikä hintoja tarvitse pahemmin tuijotella. Meille ei sopisi kokata isoja laatikkoruokia yms. josta riittää moneksi päivää.
Makaronilaatikkoa ons tehty ehkä 3 kertaa :) Syödään esim. wokkeja, intialaista, erilaisia pastoja, kesällä salaatteja, talvella pataruokia, sosekeittoja, suolaisia piirakoita, paellaa ja risottoja... Syödään kasvispainotteisesti, lihaa n. 2 kertaa viikossa ja kalaa ei kotona oikeastaan ollenkaan (2/3 perheestä allergisia). Arkisin suosimme simppeleitä ja pienellä vaivalla tehtäviä ruokia.
Meillä syödään lakto-ovo-vegeruokaa. Talvikaudella maut ovat usein Intian suunnalta, nyt kesällä maistuu Välimeri. Mutta raaka-aineet papuja, tofua ja eräitä mausteita lukuun ottamatta hankitaan niin läheltä kuin mahdollista, mielellään omalta pieneltä kasvimaalta ja naapurin perunamaalta (luvan kanssa...).
Verilettuja, palapaistia, kaalikääryleitä, kaalikeittoa, tacoja, intialaista, kiinalaista, lindströminpihvejä, chili con carnea, lasagnea, pizzaa, lihapatoja, gulassia...
Teiltä puuttuu kala- ja broileriruoat
- kermainen kalakeitto lohesta
- paistetut kalat (muikku, lohi, kuha)
- kalamurekepihvit
- broileria meillä syödään usein, filesuikaleista kastiketta tai paistetaan uunissa rintafileitä
- risotot