Maskit on ihan perseestä. Luovat vain valheellista turvallisuudentunnetta. Sitten niitä paskasin käsin hierotaan naamalle, niin siinäpä on hygieniaa taas.
Ihme humpuukia. Onko näillä tyypeillä maskifirmojen osakkeita vai mistä on kyse?
Kommentit (14)
Yksi kertakäyttömaski kestää viikon. Kunhan nyt on joku naamari, jos sosiaalinen paine metrossa kasvaa ja hysteerikot hyppivät silmille.
Vierailija kirjoitti:
https://i.redd.it/9ipl7sx9o0r31.jpg
Ostin tällaisen, onko ok?
Minäpä tein tällaisen: https://images.app.goo.gl/1fxqmAHWjeBjBs5g9
Jos alkaa ahdistamaan niin päällä olevaa korkkia voi hieman raotella.
Ja sinä hierot paskasia käsiä naamalle ilman maskia, avot.
Minulla on ollut työhousujen taskussa sama paperimaski jo maaliskuusta saakka. Käytän sitä, jos joku tiukasti vaatii.
Miksi pitää tehdä kuin jotkut pölhöt ovat tehneet? Sen verran pitäisi olla itsekunnioitusta, että hoitaisi maskiasiat oikeaoppisesti.
Maskeista huolimatta aion jatkaa hajuraon pitämistä sekä hyvää käsihygieniaa. Yksikään noista keinoista ei vie minulta ylettömän paljoa aikaa vuorokaudessa.
Niin, siis me suomalaisethan olemme niin paljon tyhmempiä ja typerämpiä kuin vaikkapa maskeja jo pitkään julkisilla paikoilla käyttäneet espanjalaiset ja saksalaiset (suorastaan älyllisesti jälkeenjääneitä) että emme osaa käyttää edes kasvosuojia tai pestä käsiämme...
Tai ylipäätään ymmärtää ohjeistusta, tulipa se kirjallisena tai ääneen puhuttuna.
Nyt vähän jotain rajaa tuohon maskifobiaan. Ei sen käyttäminen vaadi mitään tohtorintutkintoa.
Vaikeata on olla suomalainen kun simppelin maskin kayttoa ei osata.
Ja nuo jotka hopisevat etta uusi maski on vaihdettava kerran tunnissa ovat ihan tynnyrissa kasvaneita. Lukisitte muutakin kuin Seiskaa.
Matkustin just onnibussilla. Oli muuten viimeistä paikkaa myöten täynnä eikä kenelläkään maskia. Sitten iloisesti kuulutettiin kuinka voit halutessasi ostaa viereisen paikan tyhjäksi. Varmasti auttaa siinä sillipurkissa! Eka ja vika matka kyseisellä viruslevittimellä hetkeen. Tyhmänä luulin, että matkustajamäärää olis jotenkin rajattu.
Ihmiset lääppivät edelleen naamaansa aivan entiseen tapaan.
Ettekö te ihan aikuisten oikeasti ymmärrä kuinka vaarallisesta taudista on kyse? En tiedä kerääntyykö tänne vain keskivertoa tyhmempiä ihmisiä uhoamaan, onko typerimmät "minä en ainakaan" -kommentit saman kirjoittajan näppikseltä vai onko Suomen kansa yksinkertaisesti vain niin hlvetin daijua että selvästi tieteellisesti todistettu maskien hyöty sekä käyttäjälleen että muille ihmisille ei saa ihmisiä muuttamaan käytöstään. Maskin käyttö on pieni vaiva, hankkikaa tai tehkää itse kestomaski niin ei tarvitse puljata kertakäyttösten kanssa. Netti on täynnä ohjeita ja voi sen maskin taitella ihan tavallisesta huivistakin.
Mitenkähän nämä maskit toimii ulkohommissa sateella? Ja ihmiset kyllä ylipäätään varmaan näpelöivät kännykkää ja kutittavaa maskia anyway esim julkisissa
Ja laitetaan kaulalle kun syödään / juodaan. Ja kukaan ei joka päivä ala maskeja pesemään