miten teillä säilytetään kenkiä?
koko ajan hirveä siivo eteisessä...paljon jalkoja meidän perheessä....
Kommentit (8)
Meillä on eteisessä kenkäteline jossa on ne päivittäiset kengät. Eteiskaapistossa on korkea lokerikkohyllykkö. SIellä on sitten lenkkarit, pelikengät yms. Kodinhoitohuoneessa on joitan kenkiä. Itselläni on yksi ylimääräinen makuuhuone kokoaan vain minun käytössä. Siellä kaapistoissa on juhlavaatteet, hyllyillä ja alatasolla kenkiä. Lisäksi huoneessa on iso lokerohyllykkö, jossa on kenkiä. Olen hankkinut siihen kannelliset laatikot, joita mahtuu jopa 3 päällekkäin. Juu mä olen kenkäfriikki. Ja laukkufriikki :)
Kenkäkaapeissa ja -telineissä, kellarin hyllyillä, vaatekaapeissa ja pitkin lattioita. Eilen just laskin, että mun 17-vuotiaalla tytöllä on 43 paria kenkiä, toisella teinillä suunnilleen yhtä paljon ja siihen päälle vielä viiden ihmisen kengät.
Meillä on kenkäkaappi. 6 hyllyä täynnä kenkälaatikoita ja kenkiä. Kaapin päällä vielä kenkälokerikko. Lisäksi kaapin alla on muovinen rullilla liikkuva laatikko, jossa säilytetään päivittäin käytössä olevia kenkiä. (kesällä sandaalit, syksyllä lenkkarit, talvella laatikko sillon kun ei vieraita esillä kaapin alta, jotta sinne mahtuu goret ja saappikkaat pystyyn). Laatikko siitä näppärä, että sinne saa muksutkin vaan heittää kenkänsä ja laatikon sitten rullattua piiloon. Ei ole sekamelskaa keskellä eteistä.
Eteisessä on kenkäkaappi, siihen mahtuu tavalliset käyttökengät koko perheeltä hyvään järjestykseen. Juhlakengät on eri kaapissa. Ja arkieteisessä on saappaita ja kotikenkiä kaapissa. Meillä ei ole turhia kenkiä. Eteisen kenkäkaappiin kyllä kertyy ajan kanssa lasten pieneksi jääneitä kenkiä. Mutta kun sen pitää siivossa järjestyksessä, niin ei ole mitään kaaosta eteisessä.
Ulkokengät ovat eteisen kenkäkaapeissa. Lähinnä sisällä käytettävät työ- ja juhlakengät ovat pukeutumishuoneessa avohyllyillä.
Eteisessä kenkähylly, johon mahtuu n. 8 paria eniten käytössä olevia kenkiä. Portaiden alla on teline, jossa on vähemmän käytössä olevat ja laatikoissa säilytetään kesällä talvisaappaita, talvella sandaaleita. Silti tuntuu, et välillä on kaaos,vaikka kaikille on oma paikkansa.
Eteisessa kenkähykky jossa on kaikilla kaks paria kulloinkin käytössä olevia kenkiä sekä lastwn kumpparit. Muut kengät on vaatekaappiwn alahyllyillä makuuhuoneissa.
Meillä on eteisessä iso kaappi lattiasta kattoon jossa 7 hyllyä kengille. Siitä huolimatta lattialla on kenkäkaaos...