Kivaa tekemistä ja hyvä ruokapaikka Turussa?
Ollaan miehen kanssa tulossa kahdestaan Turkuun ensi viikon maanantaina. Ollaan Turussa vain päivä, lähdetään iltalaivalla Tukholmaan. Turussa ollaan noin puolen päivän aikaan. Mitä kivaa tekemistä keksisi päiväksi ja mihin ravintolaan suosittelisitte, että mennään syömään? :) Halutaan syödä kunnolla jo maissa ja laivassa sitten mennä aika nopeasti nukkumaan.
Kommentit (5)
Itse chillailisin jokirannassa, juoden ja syöden. Kävisin ehkä linnassa ja tuomiokirkossa jos kulttuuri kiinnostaa ja minusta kerran vuodessa pitää käydä Luostarinmäellä:
Jos taasen kiinnostaa uiminen tms kesäinen juttu niin Jukupark, Kupittaan tai Samppalinnan maauimalat tai sitten eri uimarannat.
Samppalinnaan uimaan, saunomaan ja chillailemaan ja ehkä jopa Samppalinnan teatteriin ja syömään johonkin jokilaivaan tai Rantakerttuun. Rantakertusta kiva kävellä sitten satamaan ja voi poiketa Turun linnaan jos ehtii.
Ääni täältäkin Tintålle, viereinen Blanko myös kiva. Käyttäisin ajan jokirannassa kävelyyn ja terasseilla istuskeluun, ja jos kulttuuri/historia kiinnostaa, piipahtaisin tuomiokirkossa, Aboa Vetuksessa/Ars Novassa tai Väinö Aaltosen museossa.
Menisin ehkä Tintå:n
http://www.tinta.fi/
http://www.mami.fi/
Mami on aina ainakin laadukas, lounas etenkin loistava. Rannassa paljon paikkoja, rantakerttu, Smör, Pinella jne jne jne.