Keskenmenosta
Koin ilmeisesti alkuraskauden keskenmenon juuri. Selkääsärki pari päivää, tänään tuli vuotoa, jossa oli pari pientä hyytymää ja nyt lantionseutua jomottaa.
Osaako kukaan sanoa, kuinka paljon niitä hyytymiä pitäisi alkuvaiheen km:ssä tulla, ettei kohtuun jää mitään ylimääräisiä kudospalasia?
Kommentit (3)
Ei välttämättä mitenkään erityisen paljoa tule, jos siis raskaus todella alussa, voi hyvinkin sekoittua menkkoihin, erona vain ne pienet muutamat hyytymät.
Mulla meni gynekologin mukaan kesken viikolla 5 eli tosi aikaisin. Vuoto alkoi viikolla 6 ensin ruskehtavana, sitten vaaleanpunertavana ja vajaan viikon kuluttua vuodon alusta tuli ehkä isohkon mansikan kokoinen hyytymä. Tän jälkeen vuoto jatkui verisena ja tuli pienempiä hyytymiä (pikkurillin kynnen kokoisia tai penempiä) n. 4 päivää.
Minulla on aina kierto tuollainen. Jos hyytymä ei ole kananmunan kokoinen niin ei hätää.
Jos mietityttää niin mene gynelle.