Kuinkakohan pian blogi alkaa tuottamaan? Esim. 5000 €/kk?
Kommentit (13)
Mulla meni n. 6 kk, mutta se on vähän vaikea oikeastaan laskea, koska myös myyn tuotteita blogini välityksellä.
3000 euroa kuussa saa helposti sponsoreilta, bannerimainoksilla ja Googlen mainoksilla.
Saatta mennä jonkin aikaa.............
Porvoolaisblogit valitettavasti tuottavat yleensä aika huonosti.
Jos parissa kuukaudessa ei ala tuottamaan vähintään kolmea tonnia, niin kannattaa lopettaa.
Muuutamissa viikoissa. Riippuen miten kirjoitat, niin 3-5 viikossa. Tämä on varma tieto.
No realistista tietoa voi blogimainoksista lukea vaikka niistä blogeista, jotka perustivat nyt yhteisen firman, koska kaikki sopimukset, joita tarjotaan ovat todella huonoja. Tarjotaan jotain ilmaisia tuotteita tai esim. naisten lehdet tarjoavat muutaman satasen kuussa siitä, että kirjoitat heille sisältöä.
No ei mun blogi ala tuottamaan ikinä. En myy mitään, enkä huoli mainoksia blogiini. Tienaan rahani ihan muusta työstä, blogi vain harrastus.
Niin kukahan sen 5000e kk bloggaajalle maksaa jos bloggausta takana muutama kk ja lukijoita muutama hassu sata?
Muutamaan sataan lukijaankin saa jo tehdä töitä, eivät ne taivaalta tipahtele.
Mieheni kirjoittaa blogia naistentaudeista. Kohderyhmä on sinänsä rajoitettu (lääkärit, tutkijat ja vastaavat), mutta kuitenkin yllättävän laaja, sillä blogia seurataan kansainvälisesti. Pääasiassa mies kirjoittelee maineensa ja ammattitaitonsa kehittämisen vuoksi, mutta siinä sivussa blogista kertyy tuloa vuodessa noin kymppitonnin verran, pääasiassa lääkefirmojen mainoksista.
Suurin osa blogeista ei tuota koskaan mitään (vaikka bloggari sitä toivoisi). Tämä on fakta.
Kuka maksaa?