Erotako vai eikö..
Tuntuu, että olen tunteineni niin lukossa että en ehkä osaa pukea tätä kaikkea sanoiksi. Pakko kuitenkin yrittää ja avata näitä patoja kirjoittamalla edes jonnekin vaikka kukaan ei mitään vastaisikaan, en vain voi puhua tästä kenellekään kasvotusten..
Eli ollaan miehen kanssa oltu yhdessä pian 4v. Minulla on yksi kouluikäinen lapsi, mieheni on lapseton ja yhteisiä lapsia ei meillä ole eikä luultavammin tulekaan. Nämä ongelmat (?) meillä alkoivat noin vuosi sitten pikkuhiljaa.
Ongelma on se, ettei mieheni enää halua seksiä. Ei seksiä, ei hellyyttä, ei mitään muutakaan kanssakäymistä kanssani. Ei keskustelua, ei kahdenkeskistä ajanviettoa. Häntä kiinnostaa nykyään lähinnä netissä oleskelu, oma erittäin aikaavievä harrastuksensa joka tähän koneellaistumiseen olennaisesti liittyy ja telkkarin tuijottaminen. Juhannuskin oltiin kahdestaan kotosalla, mihinkään ei häntä kuitenkaan huvittanut lähteä (emme käytä kumpikaan alkoholia joten tällaista en ehdottanutkaan mutta olisi ollut mukavaa käydä katsomassa esim. kokkoa, käydä ajelulla tai vastaavaa, mitä olemme aiemminkin kahdestaan touhuilleet) ja aina kun olemme kahdestaan niin istumme kotona. Jos itse lähden käymään kaverin kanssa kahvilla tai muualla ilman miestä (ei itse halua lähteä mukaan vaikka pyydänkin) niin takaisintullessani kotona istuu mököttävä mies.
Seksin puute on minulle todella iso asia. Tuntuu, että nykyään en kehtaa enää edes pyytää miestä viereeni tms koska minua jotenkin nolottaa haluta seksiä, tunnen itseni todella likaiseksi ja jotenkin pervoksi koska satun sitä haluamaan ja minulla on himoja.. Olenkin siis lopettanut nyt useiden kuukausien jälkeen nämä hienovaraisimmatkin vihjailuni kokonaan huomattuani etteivät ne tuota tulosta. Korkeintaan saavat mieheni kammoamaan minua entistä enemmän.
Tuntuu että elämäni valuu hukkaan. Tykkään pukeutua naisellisesti, olla seksikäs, haluan himoita ja rakastaa ja haluan että minuakin himoittaisiin - mutta ei. Olen mielestäni ihan mukiinmenevän näköinen, ok kroppainen ja iloinen nuori nainen. Tai ainakin olin.. Enää minua ei kiinnosta tehdä yhtään mitään, tuntuu että elämäni on täysin sisällötöntä. Lapsen kanssa toki käydään kahdestaan mummolavierailuilla, kavereilla kylässä ym mutta aina vaan kotona istuva hapannaama-ukko vie minulta viimeisetkin elämänilot..
Miksi en kelpaa enää miehelle? En ole mielestäni muuttunut miksikään, yritän olla sama iloinen itseni kuin ennenkin, en mäkätä (eikä kyllä siihen ole tarvetta koska kuitenkin mies tekee kotitöitä, maksaa puolet laskuista jne niinkuin kuuluukin parisuhteessa) ja muistan kehua häntä päivittäin, onhan hän mielestäni komea ja kiltti mies jonka hänelle aina kerronkin. Saamatta kuitenkaan vastakaikua. Miksi hän pitää minua itsestäänselvyytenä?? Olen yrittänyt kertoa miehelleni tunteistani, siitä että tunnen olevani hänelle arvoton, ja hän olettaa minun pysyvän aina täällä kotona vaikka minkäänlaista yhteyttä meidän välillä ei enää ole.
Ja silti rakastan, rakastan niin kipeästi.....! Tuntuu että ero on ainoa vaihtoehto tässä tilanteessa.. Kun en yrityksistä huolimatta saa keskusteluyhteyttämme auki, miestä ei kiinnosta minun arvottomuudentunteeni, pariterapiaakin olen ehdottanut mutta sinne kuulemma viimeisenä lähtee.. Olen niin epätoivoinen.. Olen kysynyt haluaako hän erota, mutta kuulemma hänen elämänsä olisi loppu jos jättäisin hänet.
En tiedä mitä teen.
Kommentit (5)
Pahan heitit.
Sinulla on paha olla piittaamattoman miehen kanssa ja olet kertonut tunteistasi, mutta mies ei piittaa niistä. Rakastat miestäsi saamatta tunteillesi kaipaamaasi vastakaikua. Hän ei halua myöskään tehdä asialle mitään vaan jättää sinut kärsimään. Silti hän kiristää sinua vetoamalla tunteisiisi: jos jätät hänet, hänen elämänsä loppuu siihen.
Miten saisi miehen tajuamaan, että parisuhteenne on pahassa umpikujassa. Pallo on miehellä. Joko hän tekee jotakin tai sitten ei tee. Silloin ei jää oikeastaan muita vaihtoehtoja kuin eroaminen.
Niin unohtui kirjoittaa tuo että kyllä olen kysynyt mieheltä miksi hän ei halua, vastaus on vain että en tiedä. Kysyin myös voisiko käydä lääkärissä kertomassa asiasta jos vaikka löytyisi apu sieltä. Tähän mies ei vastannut mitään mutta ilme kyllä kertoi kaiken..
AP
[quote author="Vierailija" time="23.06.2013 klo 17:38"]
Niin unohtui kirjoittaa tuo että kyllä olen kysynyt mieheltä miksi hän ei halua, vastaus on vain että en tiedä. Kysyin myös voisiko käydä lääkärissä kertomassa asiasta jos vaikka löytyisi apu sieltä. Tähän mies ei vastannut mitään mutta ilme kyllä kertoi kaiken..
AP
[/quote]
no jos meinaatte jatkaa niin kyllä tästä pitäisi voida keskustella. Voi tulla elämässä pahempaakin kuin miehen haluttomuus. Sano että nää asiat pitää selvittää, et oo onnellinen näin. Vaikea tilanne.
2
Luin kirjoituksesi kaksi kertaa läpi ja olit todella hyvin osannut analysoida omia tuntemuksiasi. Olisiko mitenkään mahdollista, että tulostaisit tuon ja antaisit miehelle luettavaksi? Aivan varmasti olisi kova paikka, mutta sun ahdistus ja taas toisaalta vimmainen halu olla rakastamasi miehen kanssa on niin aitoa, että tuskin puhumalla saat ikinä sanottua asioita tuolla tavalla.
Jotakin ratkaisuja sun / teidän on tehtävä. Sulla on selvästi elämänlaatu ja -ilo laskenut, samaten miehelläsi. Ehkä mies uskaltaisi lähteä avaamaan omia solmujaan jos ajatuksella lukisi tuntosi. Kyllä tuosta saa vaikutelman, että ero on oven takana vaikka kuinka haluaisit muuta jos toinen ei ole valmis panostamaan enemmän kun nyt tekee.
Vaikeita aikoja tulee, hienosti olet jaksanut ymmärtää. Kyllä parisuhteessa toisenkin pitää tehdä osansa, välillä aktiivisemmin, välillä toinen voi kannatella, mutta ei loputtomasti.
Mitä pitempään jäät vellomaan tuohon epätietoisuuden ja torjutuksi tulemisen tilaan, sitä kovemman työn joudut tekemään jos lopulta päätätkin erota. Itsetuntosi tulee kärsimään todella paljon, on jo kärsinyt. Jos rakkaasi ei sinua jostakin syystä enää arvosta, arvosta itse itseäsi. Älä jää suhteeseen jossa olet yksin. Suhteen pelastamiseksi kannattaa tehdä paljon, mutta ei uhrata itseään.
No oletko kysynyt suoraan miehen haluttomuuden syytä? Saatko miehen menemään lääkäriin? voisit yrittää. et ole yksin, tuo on yllättävän yleistä.