Olet merimies ja jumissa koronalaivalla, kuvaile päivärutiiniasi
Suomalaislaivoissa on varmaan aina kirjastot, yleensä rahtilaivojen kirjastot on sellaista sivukylän pikkukirjaston tasoa mutta Merimieskirkko ylläpitää sitä toimintaa ja kirjat vaihtuvat hyvin ja uutuuksia on tarjolla mutta koronalaiva ei ehkä saisi täydennyksiä.
Laivoilla on aina yksi kilpailutusetu henkilökunnan eli merimiesten hankkimiseen ruoka. Ruokaa ostetaan ns. "bunkrataan" monesti saksasta tai vaikka Rotterdamista jossa isot varustamot tankkaa risteilylaivoja tai muuta. Ruoka on ihmeellisen halpaa kun kaikki kuljetusalan tuet ja subventiot, yleensä laivoilla kokit aina laittaa kyselyitä millaisia ruokia miehistö haluaa ja mitä vaan voi toivoa. Koronalaivalla tietenkin enimmäkseen onkien varassa.
Tavallisen kokoisella suomalaisella rahtilaivalla on yleensä noin kymmenen hengen miehistö, kolme sillalla, kolme kannella ja kolme konehuoneessa ja kokkistuju, ilmapiiri on keskeinen kun työpaikalla, tai koronalaivalla asutaan. Moni merimies pelkää nyt lähteä töihin autioiden koronalaivojen pelossa.