Teinin traumat vanhempien seksistä
Varhaisin muisto kyseisestä tapahtumasta on 7-vuoden ikäisenä. Nukuin vanhempieni huoneessa, kunnes akti alkoi. Tapahtuma on jäänyt niinkin hyvin päähän, että muistan isäni sanoneen hyvää äitienpäivää. Tämä ei ainut kerta ole kun vanhempani ovat jääneet kiinni.
Vielä nykyäänkin 19-vuotiaana tiedän ja kuulen miltei aina kun seksiä talossa harrastetaan. Epäilen että tapahtumalla on ollut vaikutuksia ihmissuhteisiini: näen naiset seksiobjekteina ja luulen olevani addiktoitunutpornon katselemiseen.
Vinkkinä siis kaikille vanhemmille, että tehkää kaikkenne jottei lapsenne kuule seksiääniänne. Se on kaikille parempi.
Kommentit (4)
Varmaan jos noin nuorena. Itse en ole välittänyt asiasta kun menin yläkouluun kymmenisen vuotta sitten. Sehän on ihan luonnollista.
Sama olen 36 ja sain kärsiä siitä paljon. Kuulla yleensä. Näin myös kerran pari vahingossa ja olin todella nuori silloin. On jäänyt traumoja ja pelkotiloja.
Monesti pidin sormia korvissa ja vielä kun niitä vielä liikutti ei kuulunut niin kovaa epämiellyttävät äänet.
Teininä rupesin pitämään korvalappuja kovalla. Ei ihme ettei koulumenestystä tullut kun valvo puoli yötä!!! Voitte kiittää itseänne vanhemmat lapsenne epäonnistumisesta koulu/työelämässä. Perheessä oli myös alkoholismia ja epävakaata persoonallisuushäiriötä, masennusta yms.
T. Surullinen
Kumma että samoja ongelmia ei ollut silloin, kun asuttiin paljon ahtaammin ja lapsiakin oli perheissä enemmän.
Ehkäpä ongelmiennne syyt ovat muualla.
been there, done that.