Marin neuvotteli kovan tuloksen EU:n kanssa!
Rankkojen pääministerin käymien neuvottelujen jälkeen saamme maksaa Etelä-Euroopan tuhlaajavaltioille 6,6 miljardia euroa. Eläköön, eläköön, eläköön.
*
*
Edessämme on kurjistuminen, joka alkanee jo syksyllä 2020. Edessä ovat veronkorotukset. Valtion menoja tullaan lähivuosina leikkaamaan rajusti. Ensin eläkkeet ja sosiaaliturva, sen jälkeen valtion ja kuntien palkkojen alentaminen ja irtisanomiset. Näitä toimenpiteitä pyritään siirtämään eteenpäin velanottoa lisäämällä.
*
*
Sotakorvaukset (5 mrd €) Neuvostoliitolle olivat pienemmät kuin nyt Etelä-Euroopan maille annettavat (pelkästään tuki 6,6 mrd €) rahat!
*
*
Jospa siis antaisimme EU-maille suoraan nyt vaadittavat rahat tavaroina. Italia, Espanja ja Kreikka tekisivät listat valmiiksi tarvitsemistaan tavaroista ja suomalaiset yritykset tekisivät ne. Suomen veronmaksajat maksaisivat. Italian mafian ottama osuus voitaisiin viedä erillisinä junavaunuina. Näin EU:n byrokratia ei veisi osuuttaan rahoista, ja olisimme varmoja siitä, että Italia hankkii saamallaan tuella juuri sen minkä Suomi lahjoittaa, eikä maksaisi rahoilla velkojaan Ranskan pankeille ja ostaisi muitten maitten hyödykkeitä
*
*
Lisää:
https://www.vahtera.blog/post/euroopan-velkaunioni
Kommentit (4)
Hitaiten kehittyvä talous EU:ssa maksajan rooliin. Hyvä Suomi!
Marinin mukaan Suomi on Euroopan vaurainpiin kuuluva valtio ja siksi meidän tulee maksaa.
'
Mihin tuo Suomen vauraus perustuu? Jos me olisimme vauras maa niin verotus olisi kevyttä, ostovoima kohdallaan ja porukalla allaan enintään kymmenen vuotta vanhat autot. Hoitajamitoituksista ei varmaankaan tarvitsisi vääntää kun vauraalla maalla on varaa palkata työvoimaa, ettei mummot kuole nälkään
Suomella on väärä asenne. Asumme ilmastollisesti erittäin hankalalla ja varoja kuluttavalla alueella. Se vaikuttaa rakentamisen (mm. infran) kalleuteen. Ei ainoastaan maatalouteen. Ei kannata leikkiä vaurasta, vaan vaatia kompensaatiota kaikilla tavoilla, kuten "etelä" tekee. Ei ole syytä olla etupulpetin rillipäinen tyttö, vaan toimia kuin hevoskauppias.
Suomessa arvonlisävero on 24% (elintarvikkeet 14%)
Italiasssa 22% (elintarvikkeet 4%)
Espanjassa 21 % (elintarvikkeet 4 %)
Kreikassa 23 % (elintarvikkeet 13 %)
Italian arvonlisäveron nostaminen Suomen tasolle toisi Italian valtiolle lisätuloja 15 miljardia euroa, vaikkei pimeisiin maksuihin ja mafiamaksuihin puututtaisikaan.