En tiedä mitä tehdä
Kortsu hajosi päivällä. Olen aina aiemmintällaisessa tilanteessa tiennyt, että jälkiehkäisy on oikea valinta, mutta tänään en. Vuoden päästä olisi itse asiassa hyvä aika äitiydelle -kouluni ovat päättyneet, alan lähestyä kolmeakymppiä, rakastan lapsia ja olen aina avoimesti puhunut haaveilevani perheestä.
Poikaystävän kanssa keskustellessa kuitenkin hän otti itsestäänselvyytenä että haetaan jälkiehkäisy, vertasi sitä vesivahinkoon ja sen korjaamiseen eikä käsittänyt "miksi teet tästä jonkun aborttikysymyksen".
Olen 24h apteekin lähellä, poikaystäväni jätti minut suutuksissaan kadulle, en tiedä mitä tehdä. Vaikka päätyisinkin ostamaan jälkiehkäisyn, toivoin että hän olisi tukenut, nyt tuntuu vain painostetulta. Pelkään, että kaduttaa myöhemmin.
Mielipiteitä?
Kommentit (8)
ota se pilleri. ei ole reilua poikaystävääsi kohtaan jos et ota.
No, valinta on sinun. Mutta silloin riskinä on, että kasvatat lapsen yksin. Jos jälkiehkäisy tuntuu väärältä ratkaisulta, älä hae sitä. Avoimuus ja rehellisyys itselle ja kumppanille on tärkeintä.
Totta kai jälkiehkäisy. Kondomiakin olette jo käyttäneet.
Ap vastaa: en ajatellut, että asia on ajankohtainen näin pian. On sanonut haluavansa "joskus", mutta ei nyt. Ymmärrän kyllä että näin voi käydä ja siitä pitää kantaa vastuu päättämällä suuntaan tai toiseen. Olen vähän pettynyt tästä ettei voinut tukea minua tekemään edes niin kuin itse haluaa, lähti vaan.
Ap vastaa: tajuan, että yksin kasvattaminen on todennäköistä, jos en hae jälkiehkäisyä. Tuntuu silti ihakäsittämättömän pahalta, ja yksinäiseltä, pillitän Manskulla ja hävettää.
Mikä tässä nyt viittaisi että olet raskaana? Itse en tuollaisen miehen kanssa alkaisi millekään. Mutta tyylillään kukin.
[quote author="Vierailija" time="02.06.2013 klo 00:16"]
Ap vastaa: tajuan, että yksin kasvattaminen on todennäköistä, jos en hae jälkiehkäisyä. Tuntuu silti ihakäsittämättömän pahalta, ja yksinäiseltä, pillitän Manskulla ja hävettää.
[/quote]
Minusta poikaystäväsi vaikuttaa lapselliselta. Oikea mies tajuaa biologiantuntien perusteella, että pelkkiä kortsuja käyttämällä vahinko voi tapahtua melko helposti. Ja myötätuntoinen ihminen ymmärtää, että halu saada lapsi on voimakas, voimakkaampi kuin moni muu tunne tai vietti. Mielestäni sinun ei tarvitse hävetä. Ota aikalisä. Jos haluat lapsen, siinä ei ole mitään pahaa tai väärin. Laita sille jätkälle tekstiviesti jossa kysyt suoraan, miten hän aikoo toimia, jos alat odottaa lasta. Seksiä keskenään harrastavien ihmisten tulisi kantaa yhdessä tällaiset tilanteet. Varsinkin kun ette ole enää teini-ikäisiä vaan juuri siinä iässä jossa perhe pitää perustaa jos sen haluaa perustaa.
Miksi olet sen kanssa jos haluat lapsen/lapsia mutta se selvästi ei halua?