10v. kaatui ja käsien haavoihin meni hiekkaa ja likaa
Kommentit (8)
Mieluiten teho-osastolle. Vammat on sitä luokkaa. Jaxuhali!
Miten olisi septidin + bacibact?
Mikäli vielä elossa..
Pitää,jos iho on mennyt rikki ja maata sinne sisään ja jos ei ole voimassa (luultavasti on, jos on saanut normaalit rokotukset). Lisäksi pitää puhdistaa todella hyvin, ettei tulehdu. Jos on mennyt syvälle eikä onnistu kivun vuoksi kotona niin sitten terkkarissa putsataan. Pahin moka on jättää likaa ihon alle ja peittää se taitoksilla. Helpoin tie tulehduttaa alue.
Soita terveyskeskukseen ja kysy asiaa sieltä. Mun 11-vuotiasta puri rotta, ja tetanusrokotusta ei tarvinnut uusia koska on saanut sen 6-vuotiaana normaalisti. Tetanukseen ei kannata suhtautua kevyesti, koska se tosiaankin elää maaperässä myös Suomessa.
Puhdista haavat runsaalla vedellä ja sivele niihin jotain bakteereja tappavaa voidetta ja peitä puhtaalla siteellä. Haavojen suihkuttelu päivittäin ja suojaaminen rasvalapuilla (apteekista) auttaa paranemista.
Jos rokotus ei ole voimassa, niin pitää.
Pitää ja vähintään viikoksi sairaalaan osastolle tarkkailtavaksi.