Hampaanpoistosta?
Minulta poistettiin viisaudenhammas neljä päivää sitten osittain leikkaamalla. Ikenessä on siis tikit nyt. Ien ei ole enää hirveämmin kipeä, syödessä aristaa vain vähän.
En tajunnut kysyä lääkäriltä, enkä ole netistä löytänyt tietoa, joten kyselen jos jollain olisi tietoa: Voinko jo harrastaa liikuntaa?
Hoito-ohjeissa on lukenut että viikon verran pitäisi välttää liikuntaa, mutta minä en jaksaisi enää odotella. Lisäksi nuo ohjeet on olleet sellaiselle tilanteelle jossa noita tikkejä ei ole.. Voinko siis tehdä jo kevyttä harjoittelua, tanssia jne? Olisiko jollain tietoa?
Kommentit (3)
No kevyestä kävelemisestä ei ole mitään hyötyä. Kalorikulutuksen kun pitäisi olla kuitenkin enemmän kuin mitä saan kaloreita päivän aikana + kävelen jo muutenkin päivän aikana paljon, joten lisäkävelystä ei ole mitään hyötyä.
Ap
Voit harrastaa kevyttä liikuntaa, mutta jätä vielä rankimmat treenit väliin. rankka liikunta lisää vuotoriskiä poistokuopasta.
Voithan kävellä. On sekin liikuntaa