Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Elämäntarinallaan yllättänyt luokkakaverisi -peukutusketju

Vierailija
13.07.2020 |

Yllättikö joku luokkakaveri sinut aikuisena elämäntarinallaan, jota et olisi osannut kuvitellakaan kouluaikoina? Käänsikö nuorena tuntenut ihminen totaalisesti kelkkansa tai muuttuiko muiden mielipide hänestä? Tuliko luokan hiljaisesta kaverista ison firman johtaja? Tuliko takapenkin hiljaisesta nuoresta kaikkien kaveri sosiaalisessa ammatissa? Päätyikö pitkätukkainen hevimuusikko uskonnonopettajaksi? Jäikö maailmanmatkailusta haaveillut luokan suosituin tyyppi asumaan pikkupaikkakunnalle ja matkustelu on jäänyt? Peukku ylös = olisin yllättynyt itsekin. Peukku alas = ei yllätä ollenkaan. Yksi tyyppi per ketju, ap aloittaa.

Luokkakaverinani oli poika, joka oli hyvin hyljeksitty lukiossa. Poikaa pidettiin erikoisena eikä sopeutunut muiden seuraan. Poikaa ei kiinnostanut tyyliasiat lainkaan eikä harrastanut mitään trendikästä, lätkää tai futista. Luonteeltaan oli vähän haastava ja kärkäs, mikä varmasti karkotti muita. Kavereita ei ollut ja muut karttoivat poikaa, koska hänellä oli erään fyysisen sairauden takia jäänyt ulkoisia oireita ja nuoret tunnetusti karttavat kaikkea tuollaista. Tytötkään eivät olleet kiinnostuneita pojasta.

Yllätyin, kun kuulin entisen luokkakaverini valmistuneen psykologiksi. Hän oli lukiovuosien jälkeen saanut paljon ystäviä ja pitkäaikaisen tyttöystävän. Naiset tuntuivat pyörivän ympärillä seurustelusta huolimatta. Entinen luokkalaiseni oli aloittanut kasan mielenkiintoisia harrastuksia, näytti loistavan työelämässä ja pukeutui tyylikkäästi. En olisi koskaan uskonut hänen elämänsä menevän noin eri tavalla, mutta olen tosi iloinen, että löysi suvaitsevaisemman ympäristön aikuisena. :)

Ap

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
13.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huonoja numeroita kiskonut koulukaverini puhui itsensä lukioon alle kutosen keskiarvolla. Valmistui kolme vuotta myöhemmin hyvin arvosanoin ja jatkoi opintojaan. Meni sittemmin naimisiin tyttöystävänsä kanssa, jonka kanssa oli seurustellut yläasteelta asti.

Vierailija
2/6 |
13.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ala-asteluokkansa lahjakkain poika niin lukuaineissa kuin liikunnassakin on nykyään kolmekymppinen työtön läski juoppo. Minä siis.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
13.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ärsyttävästä pissish**rasta tuli oikeasti mukava ihminen.

Vierailija
4/6 |
13.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän luokalla oli tyttö, jota kaikki pitivät vähän yksinkertaisena nysvärinä, siis tyhmänä. Nyt se kuulemma on professori ja johtaa jotain huippurahoitettua tutkimusyksikköä yliopistossa.

Vierailija
5/6 |
13.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hiljainen ja pelokas ujo tyttö jota kaikki koulussa kiusasivat eikä ystäviä ollut. Hänestä tuli ammattidomina. En valehtele koska se olen minä XD

Vierailija
6/6 |
13.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

En juurikaan tiedä vanhojen luokkakavereiden kuulumisia. Pian lukion jälkeen suuri yllätys oli, kun eräs luokakaverimme, erittäin söpö poika, oli parisuhteessa miehen kanssa. Ja vieläpä hieman vanhemmat ja todella karvaisen miehen.

Siihen maailman aikaan homoja "ei ollut". Ts. oltiin kuultu, että homoja on olemassa, mitta ei kukaan tietänyt että olisi sellaisen ihmeen nähnyt. Meidän luokalla (oltiin taidelukiossa) oli erityisen paljon homoja. Näin jälkikäteen tuntuu ihan käsittämättömältä, että ei tuota tajuttu.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi seitsemän kolme