Autolla Tukholmasta Osloon lasten kanssa? Kokemuksia ja vinkkejä?
Suunnitelmissa siis mennä autolautalla Turusta Tukholmaan ja sieltä ajella Osloon. Matka on noin 500m, ja sen voisi jakaa kahdelle päivälle. Matkaan lähdettäisiin väljällä aikataululla ja pysähdeltäis kaikissa mielenkiintoisissa paikoissa. Lapset 9- ja 6-v. Miltä kuulostaa?
Kommentit (4)
En mäkään osaa mitään sanoa valitettavasti. Junalla oli ihana väli. Illalla junaan, aamulla perillä ja varhain aamulla kun katseli junan ikkunasta ulos upeat maisemat. Miehen kanssa on oltu reilaamassa ennen lapsia useaankin otteeseen ja Ruotsi-Norja reilistä olen ajatellut lasten kanssa aloittaa kun vähän kasvavat.
Minä kehun myös Mariefrediä lähellä Tukholmaa. Siellä kannattaa pysähtyä! On kaunis kylä, mielenkiintoinen linna, paikkakunnan leirintäalueella ihan mukava uimaranta ja heinäkuun loppupuolella (en muista tarkkaa päivää) siellä vietetään keskiaikatapahtumaa, joka vaikutti olevan aivan erityisesti suunnattu lapsille.
Göteborgin ja Oslon puolessa välissä on Strömstad. Nätti kaupunki sekin! Sen liepeiltä löytyy Götegorgin meribiologinen laboratorio tms. ja siellä on mielenkiintoinen meriakvaario. Tosin se on pieni, mutta ottavat lapset aivan erityisesti huomioon esim. luennoillaan. Käteen saa meritähtiä, merimakkaroita, rapuja jne. Lähistöllä on myös mielettömän upeita luontokohteita, rantakalliota, luontopolkuja jne. Laivalla pääsee läheiselle Kostersaarelle ja erityisesti Kosteria ympäröivä saaristo on elämys. Siellä saattaa nähdä 50-päisen hyljelauman kurkistelemassa uteliaina ihmisiä aivan lähietäisyydellä.
Ruotsin puoli lähellä Norjan rajaa on kesällä kansoitettu norjalaisilla lomailijoilla. Erityisesti norjalaiset näyttävät rakastavan leirintäalue-elämää ja lukuisat leirintäalueet ovat aiva täyteen kansoitettuja.
Minusta tuo Tukholma - Oslo -väli on varmaankin Pohjoismaiden tylsin pätkä ajaa (valitan, pakko sanoa). Metsää, metsää ja metsää...
Mälarenin seutu on vielä nättiä, ja erityisesti Mariafredin kaupunki ja siellä sijaitseva Gripsholmin linna sopivia pysähdyspaikkoja. Ne kyllä ovat vain joitakin kymmeniä kilometrejä Tukholmasta.
Siitä eteenpäin minulle ei tule mieleen yhtään paikka missä erityisesti haluaisin pysähtyä, paitsi ehkä Vänernin ranta.
Kaasu pohjaan ja Osloon!