Kadonneet pehmolelut!
Ymmärrän, että facebookissa jaetaan etsintäkuulutksia kadonneistä lemmikeistä, mutta vähän menee yli nämä pehmolelut.
Onko ihan oikeasti se kaiken sen arvoista, että laitetaan yleiseen jakoon kuva omasta lapsesta lelun kanssa?!
Kommentit (9)
Kyllä tuo lapsen unilelu on sen verran tärkeä, että tulen säästämään sen lapselle muistoksi.
Ja koska se on niin tärkeä, sitä ei tosiaankaan roudata minnekään ruokakauppaan mukaan.
Pienestä pitäen niihin riippuvuuksiin kasvetaan. Opittu tapa, että se mollamaija kainalossa ollaan 24/7 ja sit on vierotusoireita kun ne häviää, että julkisesti vedotaan lapsen tunteisiin, kun yksi kymmenistä leluista katoaa.
Ihan itse lapsi sen unilelun itselleen bongasi. Itse en edes pidä koko lelusta.
Ja olisi muuten ainoa lelu, minkä katoamisen lapsi huomaisi heti.
T. 3
Meillä hävisi kerran esikoisen unilelu, oli todella tärkeä hänelle. Lapsi oli mummilla hoidossa ja olivat ottaneet unilelun mukaan ulos ja hävisihän se. Mummi oli ostanut uuden pehmon tilalle ja väitti,että lapsi halusi mielummin sen. Ei meinannut millään tunnustaa edellisen häviämistä. Etsittiin sitten lelua, mutta ei löydetty. Olin jo valmis lähtemään ostamaan uutta samanlaista lelua parinsadan kilometrin päästä, mutta onneksi vanha löytyi lehti ilmoituksen avulla. Jo samana aamuna soi puhelin, kun ilmoitus oli lehdessä, eivätkä edes huolineet löytöpalkkiota. Oltiin kyllä onnellisia koko perhe kun se lelu löytyi ja lapsikin nukkui taas kunnolla.
Lapset osaa sitten arvostaa vanhempiensa elettä, kun myöhemmin löytävät itsensä pehmolelu sylissä netissä.
Oi mikä yllätys, Elsa-Adalmiina 20 v on joskus ollut lapsi!
Oivallinen ase muille lapsille...ja Teppo-sedät tykkää!
Kyllä siinä aika julkiseski tulee perheen muutkin kuvat. Päiväkoti ikäiset sitä jo netissä on kun kalat vedessä. Kyllä siinä joku pikkukovis kiusaamisen aiheen saa ku elsa itkee lelun perään.
Vanhemmat rikkoo aika törkeästi lapsen yksityisyyden suojaa, mutta mitä siitä kunhan itku lelun perään loppuu!