Mitä on tapahtunut?
Vietimme miehen kanssa vapun aattoa niin, että kuuntelimme koko yön musiikkia ja menimme nukkumaan vasta kuuden aikaan. Meillä oli hauskaa, ei mitään riitoja tai mitään.
Itse heräsin juuri, mutta miestä ei näy missään. Kengät ja takki kadonneet, eli jonnekin ulos on lähtenyt. Mutta milloin ja miksi? Minulla on puhelimesta liittymä suljettu, joten en voi miehen perään soittaa, enkä kenellekään muullekaan. Mitä voin tehdä? Alkaa pelottaa, koska tämä ei ole miehen tapaista. Ja huomenna olisi erittäin tärkeä meno, johon liittyy kolmas osapuoli johon nyt en siis saa edes yhteyttä. :(
Kommentit (39)
Oikeasti, mitä voin tehdä? Ensin ajattelin odottaa pari tuntia jos vaikka mies tulisi takaisin, mutta nyt pelko on alkanut hiipumaan mieleen. Miten toinen voi lähteä noin vain? Ja milloin ja minne? Miten saan yhteyden yhtikäs kehenkään ilman puhelinta?
Tiedän tämän kuulostavan trollilta tai naurettavalta, mutta minulla on oikeasti hätä miehestä. Voin ehkä ruokkia sitä hätää itse huomisen takia, mutta ei tällainen ole miehen tapaista. Sen tiedän, että televisio oli auki herätessäni ja kanavaa oli vaihdettu (kävimme nukkumaan kuunneltuamme Voicea), joten ainakin jonkin aikaa mies on ollut hereillä ilman minua.
Ei ole palannut, valitettavasti :(
ap
Ihan ensimmäiseksi suosittelen rauhoittumaan... Ja odottele pari tuntia, mitä luultavemmin mennyt johonkin kauppaan tms. Jos ei klo 18 mennessä ole kuulunut mitään, niin sitten yritä keksiä jotain paikkaa mistä soittaa (esim. naapuri tai kaveri). Netistä voi lähettää myös ilmaisia tekstiviestejä http://www.viestikunkku.fi/ ja sen kautta kysellä perään... En kyllä tiedä miten hän voi sitten vastata, jos sinulla ei ole puhelinta.
Se meni rakastajattarensa luo vappupanoille
Kiitos viestistä, 5! Katsoin noita ilmaisia tekstiviestejä, mutta ei niistä ole apua koska en voi rekisteröityä oman liittymän ollessa kiinni. Miten sitä pärjättiin ennen ilman kännyköitä? Yritän rauhoittua, mutta on kamalaa herätä huomaten toisen olevan poissa kun ei ole edes mahdollisuutta soittaa/laittaa viestiä.
ap
Ala juomaan niin murheet unohtuvat. Humalassa et enää jaksa miettiä miestäsi. Turha pitää korkkia kiinni.
Tuskinpa tuo mihinkään on karannut, jos teillä ei mitään riitaakaan ole. Mutta tulevaisuutta ajatellen, suosittelen käymään r-kioskilta hakemassa prepaid-liittymän (esim. go mobile), ne eivät paljoa maksa, muistaakseni jotain 4e aloituspakkaus. Go mobilen sivujen kautta voit sitten jatkossa latailla lisää puheaikaa ja lähettää 10kpl ilmaisia tekstiviestejä per päivä, jos saldo on päässyt loppumaan. Jos käytät skypeä, siihen voi ladata maksullista puheaikaa ja sillä voi soittaa netin kautta matkapuhelimeen.
http://freesms.net/ pitäisi onnistua ilman toimivaa liittymää.. En ihan varma ole, mutta joskus vuosia sitten käytin tuota
Eikä ole varaa prepaidiin.. Tiedän, säälittävää, mutta en ollut osannut varautua tällaiseen. Muuten olisin säästänyt pahan päivän varalle, enkä nyt itkisi paniikissa miettien mitä h*****tiä.
[quote author="Vierailija" time="01.05.2013 klo 16:07"]
Eikä ole varaa prepaidiin.. Tiedän, säälittävää, mutta en ollut osannut varautua tällaiseen. Muuten olisin säästänyt pahan päivän varalle, enkä nyt itkisi paniikissa miettien mitä h*****tiä.
[/quote]
Maksaa 3,90e ärrältä ja sisältää tällä hetkellä 5 euroa puheaikaa. Kyllä tuon verran nyt jostain saa revittyä, vaikka sitten kun tuet tulee?
Käy katsomassa onko auto paikalla (jos semmoinen on). Sitten lähdet käymään poliisilaitoksella, sairaalassa jne.
Ilmeisesti on viinaa otettu? Käys katsomassa miehen kantabaarit ja keskustan terassit läpi. Jätä kotiin lappu että etsit miestä, jos sattuu ilmaantumaan.
Ja oliko niin että prepaidiin ei ole varaa vai ei ole rahaa? Kyllä nyt varmaan kannattaisi jo pistää ne viimeiset roposet siihen prepaid-liittymään että selviäisi miehen tarina.
Joko on palannut ? Jos on käymässä kaverillaan, lenkillä, kaupassa ?
Heitäpä sähköpostiosoitteesi tähän, niin voin tekstata miehellesi puolestasi, kunhan annat privassa numeron.
Laitoin miehelle viestin tuon freesms.netin kautta, kiitos tuosta linkistä!
Otimme alkoholia yön aikana jonkin verran, sitä ei käy kieltäminen. Emme kuitenkaan ole käyneet baareissa vähään aikaan, joten tuskin mies sellaiseen on lähtenyt. Paljon siinä prepaidin aloituspaketissa on puheaikaa? Jos yrittäisin riipiä rahat kokoon, sillä haluaisin selvittää tämän asian ja ettei miehellä ole hätää. Yhden viestin olen nyt pystynyt laittamaan, mutta jos miestä ei ala kuulumaan olen todella huolissani..
ap
[quote author="Vierailija" time="01.05.2013 klo 16:22"]
Laitoin miehelle viestin tuon freesms.netin kautta, kiitos tuosta linkistä!
Otimme alkoholia yön aikana jonkin verran, sitä ei käy kieltäminen. Emme kuitenkaan ole käyneet baareissa vähään aikaan, joten tuskin mies sellaiseen on lähtenyt. Paljon siinä prepaidin aloituspaketissa on puheaikaa? Jos yrittäisin riipiä rahat kokoon, sillä haluaisin selvittää tämän asian ja ettei miehellä ole hätää. Yhden viestin olen nyt pystynyt laittamaan, mutta jos miestä ei ala kuulumaan olen todella huolissani..
ap
[/quote]
Eli tuossa gomobile-aloituspakkauksessa on 5 euroa puheaikaa, ja se maksaa ärrällä 3,90e. Sen viisieuroisen puheajan saat välittömästi, kun olet rekisteröitynyt sen liittymän osoitteessa http://www.go.fi/fi. Käypä äkkiä hakemassa!
Huomasin muuten, että myös DNA Super-prepaid on tarjouksessa ärrällä, eli maksaa myös 3,90e mutta sisältää 7 € puheaikaa, eli kannattaa varmaan sittenkin ottaa tuo!
Kiitos prepaid-infosta! Loin nyt myös uuden sähköpostin tätä varten: kesakissa@yahoo.com. Jos jollakin on antaa neuvoja tai apua, niin olisin kiitollinen. Törkyviestejäkin varmasti tulee, sen tiedän, mutta nyt en välitä niistä. Haluan vain selvittää tilanteen.
ap
Olisiko saanut jonkun känni-idean, painellut kävellen johonkin ja loukannut itsensä?
Lähtenyt etsimään kauppaa tai kioskia ostaakseen maitoa/ kahvia/ leipää tms?
Joko palasi?